Wednesday, December 14, 2016

İkizler burcunda Dolunay ­| 14 Aralık 2016

İkizler burcunda Dolunay ­| 14 Aralık 2016
14 Aralık Çarşamba günü, saat 15:05’de İkizler burcunun 22 derecesinde bir Dolunay gerçekleşiyor. Dolunay, öncesinde başlatmış olduğumuz projelerin ürünlerini almak için doğru zamandır. Bu dolunayın ana teması öğrenmek. Meraklarımızın peşinden koşup olabildiğince çok sayıda kişiyle iletişim kurmak ve çok farklı kaynaklardan bilgi toplamak bizi istediğimiz sonuca götürecektir. Bu dolunayın barındırdığı enerji, yaşanabilecek ikili meydan okumalar ve gerginlikler vasıtasıyla yeni bilgiler edinmek, ve bunların neticesinde tarafsızlığı, akılcılığı öğrenmektir.

Dolunay yöneticisi Merkür Oğlak burcunda; ayrıca Güneş Satürn’le kavuşum halinde. Bu iki konfigürasyon da, yaşadığımız dolunayı klasik bir ikizler dolunayına göre çok daha ciddi, temkinli ve depresif kılıyor. Bu dolunayda gerçeklerle yüzleşmek ve sorumluluk almak zorundayız. Ancak içimizden bir ses “yapamazsın”, “başaramazsın” diyor; bize sınırlarımızı ve yoksunluklarımızı gösteriyor. Satürn’ün sizi vazgeçirmesine izin vermeyin ve bu Satürnyen sınava, ikizlerin merakı, canlılığı, mantığı, zekası, kıvraklığı ve bitmeyen çocuksu enerjisiyle sağlıklı bir cevap geliştirin. Zorlayıcı evrak trafiği çok artabilir, bazı aksilikler çıkabilir, öğrenme yavaşlıkları ve iletişim kopuklukları deneyimlenebilir. Bu tür engellerle karşılaştığımızda hemen yılmamalı, sabırlı ve gayretli bir planla hedefe doğru emin adımlarla ilerlemeliyiz.

Dolunay balıktaki Şiron’la T-kare yapıyor ve yöneticisi Plüton’la kavuşumda, yani bu dolunay esnasında yaşayacağımız dinamik çatışmalar bizi acılarımızla yüzleşmeye mecbur ediyor. Tüm benliğimiz ve duygularımızla deneyimlediğimiz kısıtlanmalar, bizi kabul etmeye çekindiğimiz acılarla karşı karşıya getiriyor. Çok acı verici de olsa, kendi cehennemimize inmek, travmamızla yüzleşmek ve onu arındırıp benliğimize tekrar sağlıklı bir şekilde entegre etmek zorundayız. Bu şifalandırıcı bir dönüşüm olanağı sunacak. Bir şekilde acıya karşı farkındalık geliştirmek, bilinçlenmek, belki onu affetmek... Neticede onu geride bırakıp helalleşmek bize yeniden doğma imkanı sunacak!

Dolunay Uranüs ve Mars’la üçgen açı yapıyor. Bu iki gezegen hala karşılıklı kabul ilişkisinde. (Bkz: 7 Aralık 2016 Mars-Uranüs sekstili yazısı) Bu olumlu konum, dolunayın işaret ettiği öğrenme ve iletişim kurma temalarında şaşırtıcı sürprizlerin yaşanabileceğine işaret ediyor. Aniden hiç hesapta olmayan, beklenmedik “mucizevi” haberler gelebilir. Ayrıca bu ikili, başlatmış olduğumuz projelerde ürün almak için cesur olmamız ve yenilikçi yöntemlerle mücadele etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Dolunayda göze çarpan son önemli açı Jüpiter-Satürn sekstili. Bu dolunayın temsil ettiği öğrenme ve yeni bağlantılar kurma sürecinde “kontrollü bir büyüme” sergilememiz gerektiğini vurguluyor. Büyük resme baktığımızda, bu dolunay bizleri ikizler burcunun gölgesi olan niceliksel büyüme, sayısal çokluğu başarı sanma, enerjiyi dağıtma, daldan dala gezme, maymun iştahlılık, yüzeysellik gibi tehlikelere karşı uyarıyor. Bu öğrenme, iletişim kurma sürecimizde bu yanlış yollara sapma ve sağlıksız büyüme (Jüpiter) tehlikemiz çok yüksek. Bu sebeple Satürn’ün işaret ettiği gibi projelerimizi gerçekçilik sınavından geçirmeli, mantıklı sınırlarımızı tespit etmeli ve bu yapılabilirlik içinde genişlememizi hayata geçirmeliyiz.


Dolunay, doğum haritasında 22 derece değişken burçlarda, yani İkizler, Başak, Yay ve Balık burçlarında gezegenleri ve hassas noktaları olanları daha sert bir şekilde etkileyecek. Bu etki sürtüşme, meydan okuma veya olayların şiddetlenmesi şeklinde cereyan edebilir. Geriye kalan 22 derece ateş/hava burçlarında, yani Koç, Aslan, Terazi ve Kova’da hassas noktaları olanlar daha “şanslı”, fırsatlarla dolu ve engellenmemiş bir enerji akışı şeklinde dolunayı deneyimleyebilir.


No comments:

Post a Comment