Monday, December 19, 2016

Mars Balıkta - 19 Aralık 2016

Mars Balıkta - 19 Aralık 201619 Aralık itibariyle, mücadelenin gezegeni Mars Balık burcuna giriyor. Mars balıkta, savaşın duygusal arenada yaşanacağına işaret eder. Ancak bu savaş keskin, kararlı bir savaş değildir; tam aksine bulanık, tesir altında ve kafar karışıklığı içinde bir savaştır. Bu süreçte enerji düşüklüğü, isteksizlik görülebilir.

Gökyüzündeki Mars ateşli doğası gereği ve kendine has hızıyla, kuvvetli bir tetikleyici olma gücüne sahiptir. Doğum Haritamıza etkisi, bir “gaz pedalı” gibidir, dokunduğu gezenle ilgili beklemede olan projeleri başlatır, inisiyatif aldırır. Transit Mars, motivasyonu artırma, varoluşunu savunma, mücadele etme ve savaşma enerjisi verir. Mars’ın sert açılarla haritamızı etkilemesi durumunda öfke patlamaları, çatışmalar, savaşlar ve kazalar yaşanabilir.

Balıktaki Mars’ın maalesef böyle bir motivasyon verme becerisi yok denecek kadar azdır. Bu süreçte Neptünyen hayaller, ilüzyonlar bizi gerçek dünyadaki mücadeleden koparabilir. Kafa karışıklığı çok yüksek olduğu için, enerji verimsiz bir şekilde dağıtılabilir. Balıkta yolculuğunu sürdüren Mars, başlatılan işlerde ve mücadelelerde aldanma ve aldatma riskinin de çok yüksek olduğuna işaret eder. İstediğini elde etmek için yalana başvurma, gizli girişimler ve ahlaki sınırların eritilmesi gözlemlenebilir.

Mars’ın Balıktaki yolculuğuna verilebilecek yanlış tepki, gökyüzündeki bu uyuşukluğa teslim olmak ve hiçbir şey yapmak istememek, gerçeklerden hayallere ve bağımlılıklara kaçmak olacaktır. Harekete geçme ve başlatma fonksiyonumuzu felç edip kaçışlara yönelmek bu transitin risklerinden biridir. Sosyal medya, alkol, uyuşturucu, faydalı olmayan insanlar, oyunlar... Kişiyi gerçeklikten kopartan bağımlılık formları bu süreçte çok cezbedici gelebilir ancak bunlara teslim olmak çok yıkıcı sonuçlar getirecektir. Balık Mars’ına verilebilecek başka bir yanlış cevap mücadelede kurban ve kurtarıcı rollerine girmek, kendine acımaktır. Kavga ederken dolaylı bir üslup, gözyaşı ve zayıflığın süistimal edilişi kişiyi sağlıksız yerlere götürebilir. Egonun sağlıklı duvarlarının erimesi sonucu, aşırı dozda bir “bensizlik” hissi, başkalarının kişinin en mahrem alanına müdahale etmesine imkan sağlar, bu kişiyi başkalarının etkisi altında bırakabilir ve çok zararlı sonuçlarla karşılaşılabilir.

Balıkta hareket eden Mars’a verilebilecek sağlıklı cevap, yaratıcıya güvenmek ve akışa bırakmaktır. İnzivada, sessizlikte, tefekkürde ve meditasyonda gerçek motivasyonumuzu keşfetme fırsatı vardır. Bu dönemde görülen rüyalar, vizyonlar, ilhamlar gelecekte atmamız gereken adımlar ve vermemiz gereken mücadeleler hakkında çok önemli ipuçları verir. Bu sebeple, Balıktaki Mars’ın verimli kullanımı bu iç sesimize güvenmek, ve kendimizi akışa bırakabilmektir.  

Bu süreçte biraz frene basıp, Balığın zıt burcu Başak ile özdeşleştirilen konulardan imtina etmek gerekiyor. Her şeyi en ince detayına kadar planlamak, aşırı kontrolcülük ve faydacılık sarmalında anı kaçırma tehlikesi söz konusu. Balık Mars’ı bunların tam tersini istiyor. Biraz maddesel olana, mantığa ara verip, spiritüel olanı, ilahi olanı tatmalıyız. Günlük hayatın koşuşturması, gelecek kaygısı ve endişeden arınmalı, ilahi düzenin mükemmelliği içinde varoluşumuzun kıymetini bilmeliyiz. İçimizdeki “ben” ile temas kurmalı, böylece varoluşun tümünü,  “bir”i idrak etmeliyiz. Böyle bir spiritüel savaşçılık için gerekli tüm makrokozmik yakıtı Balıktaki Mars bize sunuyor.

Balıktaki Mars’ta savaşma biçimimiz daha merhametli, şefkatli ve kabullenici olmalıdır. Empati yaparak, hoşgörü göstererek mücadele etmek bizi başarıya götürecektir. Bu dönemde yaşanacak çatışmalarda helalleşmeyi öğrenmeliyiz. Yaşanacak tüm kayıpların, elimizde olmayan engellenmelerin ve sıkıntıların bir sebebi var. Burada geçmişte yaşanan savaş geride kaldı, artık onu kabul etme ve helalleşerek onu aşma zamanı. Egoyu, kibiri, gururu aşmak; daha doğrusu “bensizlik” yenilgisine düşmeden “benliği” aşmak gerekiyor.


Mars’ın Balıktaki yolculuğunun sizi nasıl etkileyeceğini analiz etmek için şu göstergelere dikkat edin: Balık burcunun sizin doğum haritanızda düştüğü ev; Haritanızda Balık burcunda bulunan gezegenler; Natal Mars’ın bulunduğu burç ve ev; Mars’ın yönettiği Koç ve Akrep’in kestiği ev başlangıç çizgileri. Yorumlar kısmında, Mars’ın Balıkta seyri boyunca bu konseptlerle ilgili yaşadığınız tecrübeleri paylaşırsanız bu transitin deneyimlenmesi hakkında birbirimizi aydınlatabiliriz.

No comments:

Post a Comment