Friday, January 27, 2017

28 Ocak 2017 - Kova Burcunda Yeni Ay

28 Ocak 2017 - Kova Burcunda Yeni AyBu gece sabaha karşı 3:07'de Kova burcunun 8°15' derecesinde bir Yeni Ay gerçekleşecek. Bu Yeni Ayı özel kılan, Yeni Ayın hiçbir gezegenle temel açı oluşturmaması. Adeta bir serseri mayın gibi başı boş hareket eden, dizginlenemez bir başlatma enerjisi hakim. Kova burcunun işaret ettiği özgürlük, bağımsızlık ve isyan teması, açısızlık sebebiyle iyice kontrol edilemez ve dengelenemez bir vaziyette. Zincirlerini kırmış bir devrimci suretinde, önüne çıkan tüm katılaşmış, eskimiş yapıları yerle bir eden bir Yeni Ay bizi bekliyor. Bu enerji, toplumu ileri götürmek için kanalize edilirse sürpriz gelişmeler yaratabilir. Ancak sırf farklı olmak için tuhaf hareketlere kalkışmak; inatçı, kaotik ve anarşist tutum takınmak ani yıkımlarla sonuçlanacaktır.

Olumlu açıdan bu Yeni Ay, bireysel ve orijinal projelere girişmek için çok kuvvetli bir başlatma enerjisi bahşediyor. Anlamını yitirmiş, köhneleşmiş yapıların kişiyi sınırlandırmasına karşı çok güçlü bir başkaldırı söz konusu. Kişi kendini geriye çeken ezberlenmiş eski alışkanlıkları yıkmak için şiddetli bir arzu hissediyor. Bu Yeni Ayın olumlu kullanımı, mevcut sorunlara yenilikçi, sıra dışı çözümler getirmek, denenmemiş yollar denemek ve kutunun dışında düşünebilmektir. Bireyliği, özgünlüğü korkmadan ifade etmek gerekli. Kova burcu, farklılığını yansıtan yeni icatlara, buluşlara imza atmak için şevklendiriyor. Ancak açısızlık sebebiyle hiçbir psikolojik fonksiyonun bu yenilikçiliğe ve isyana dur dememesi, başlatılan girişimleri tahmin edilemez boyutlara ulaştırabilir. İstenmeyen ani bitişlerle karşılaşmamak için ölçülü olmakta fayda var.

Yeni Ayın modern yöneticisi Uranüs, en az kendisi kadar bağımsız, cesur ve dürtüsel Koç burcunda. Bu sözünü ettiğimiz isyana ve yenilikçiliğe çok daha gözüpek, vahşi bir nitelik veriyor. Klasik yönetici Satürn ise maceracılığı, özgüveni ve iyimserliği temsil eden Yay'da. Bu kombinasyon Yeni Aya cesur, maceracı ve özgürleştirici projelere başlamak için olağanüstü güçler kazandırıyor. Ancak açısızlığa ve bu burçların gölgelerine dikkat etmek gereli.  Naif ve spontane başlatılan projeler hiç hesapta yokken çevredekileri yaralayabilir. Bu sebeple bu Yeni Ayda ben-merkezciliğe, düşüncesizliğe  ve yargılayıcılığa karşı dikkat etmek gerekli. Savaşçı enerjiyi tırmandıran bu kombinasyon ayrıca kazalara, saldırılara ve yaralanmalara da gebe.

Yeni Ay modern yöneticisi Uranüs, Jüpiter ve Merkür/Plüton ile öncü T-Kare yaparak haritadaki tek açı kalıbını oluşturuyor. Bu aslında bir süredir deneyimlediğimiz sağlıksız genişleme, kibirli güç savaşları ve gaddarca kontrol meselelerinin devam ettiğine işaret ediyor. Yengeç Dolunayında ilk kez karşımıza çıkan bu durum, iyi planlanmamış, dürtüsel ve sabırsız dayatmacı eğilimlerin bu sefer daha da kontrolsüz, ve denetlenemez bir şekilde hüküm sürdüğünü gösteriyor. Bu dinamik gerilimin olumlu bir başarıya dönüşmesi için mutlaka zıt fikirdeki tarafların görüşleri sabırla dinlenmeli, ve daha olgun uzun vadeye yayılmış cevaplar emekle inşa edilmeli. Bu süreçte havacılık ile ilgili kazalar, gök yüzü ve hava durumuyla ilgili tehlikeli oluşumlar güncelliğini koruyor. Bu konularda ani patlayıcı, şoke edici haberler gelebilir.


Bu kopuk kopuk, Kovasal bağımsız enerjilere sahip Yeni Ayın bir diğer ayrıksı unsuru ise uzun süredir deneyimlediğimiz Balık burcundaki kümeleşme. Yeni Ayla ve T-Kareyle doğrudan temas etmeyen bu oluşum, otonom bir bölge olarak kafa karışıklığını, uyuşukluğu ve aldanmaları simgeliyor. Son bir aydır gökyüzündeki bu sisli, hülyalı ve belirsiz hava bizim gerçeklikten kaçma, bağımlılıklar, hayaller ve kurban-kurtarıcı rolleri istikametinde aklımızı çelmek istiyor. Özellikle Balık burcunun 29 (anaretik) derecesinde hayata karşı, yıkıcı bir tavırdaki Mars, şehitlik, kendini feda etme ve sahte ilüzyonlarla kandırma tehlikelerini barındırmakta. Ayrıca, Satürn'ün Uranüs'le üçgeni teorik fikirleri somutlaştırma fırsatı sunsa da; Balık stelyumuyla karesi gerçek dışı hayalperestliğe ve aldanma riskine işaret ediyor.

Bu Yeni Aydan 8 derece sabit Boğa, Aslan ve Akrep burcunda gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sert, sürtüşmeli ve meydan okuyucu bir şekilde etkilenecekler. Ayrıca 15-20 dereceleri arasında öncü Koç, Oğlak, Terazi ve Yengeç burçlarında gezegenleri olanlar dinamik bir zıtlaşma neticesinde bir karar vermek mecburiyetinde kalacak. 8 derece eril burçlarda (Kova, Yay, Koç, Terazi ve İkizler) gezegenleri olanlar daha şanslı ve fırsatlı bir başlangıç yapabilirler.

No comments:

Post a Comment