Monday, March 27, 2017

Mars - Neptün Sekstili | 27 Mart 2017Mars - Neptün Sekstili | 27 Mart 2017

Bugün mücadelenin gezegeni Mars ile hayallerin gezegeni Neptün arasında fırsatlara gebe bir sekstil açı gerçekleşiyor. Bu açı hayalleri için savaşmayı gösterir. Benliği aşan, tüm varoluşu kapsayan idealler için mücadeleye işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu dişil Boğa ve Balık burçları, bu spiritüel savaşın yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu ruhsal mücadele, sessizlik, sükunet ve huzur kanalıyla benlikten daha büyük olan “Bir”i idrak etme ve onda kaybolma sürecini içeriyor.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri eril saldırganlığı idealize etmektir. Dış çeperi ışıltılı ve gösterişli, ancak içi boş maskülen bir tutum takınılabilir. Kavga, çatışma ve şiddet yüceltilebilir. Ancak bununla eşzamanlı cinsel yetersizlik gözlemlenir. Bu tarz Marsiyenfantezi-ızdırap modelleri, egoyu sağlıksız bir şekilde besler ve bu transitin vaad ettiği benliği aşma, empati ve anlayış fırsatını heba eder. Bu açının bir başka olumsuz kullanımı, uyuşukluğa kapılmak, hayallerin gölgesinde gerçeklikten kaçmaktır. Alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar, ilüzyon yaratan halüsinatifler bu etki altında çok tehlikelidir. Neptün-Mars ikilisi aldatıcı hareketler şeklinde tezahür etme riskine de sahiptir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap bencil çıkarların ötesinde, tüm yaradılanlar için mücadele etmektir. Kişi bu etki altında benliği aşma ve daha üst varlıkla temas kurma fırsatına sahiptir. Bir okyanusta “damla” olduğunu idrak edip ona karışmak için harekete geçebilir. Bunun için yapılacak adımlardan biri spiritüel gelişim faaliyetlerine girişmektir. Meditasyon, ibadet, sessizlik ve sükunet ile iç ses ile temas kurulur. Bazılarıysa koşu, uzak doğu sporları veya dans ile bu sessiz bilinç düzeyine erişir. Bu sessizlikte Marsiyen şiddetin arkasındaki hakikat idrak edilir. Kişi içindeki öfkeyle ve hiddetle temas kurması neticesinde, diğerlerinin çatışmacı aksiyonlarına karşı empati geliştirir. Bu tüm varoluşa karşı bir anlayış, kabullenicilik, ve hoşgörüye evrilir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız iç sesinizle temas kurmalı, “ben”i aşan hayalleriniz için mücadele etmelisiniz.

Bu açıdan doğum haritasında 12 derece dişil burçlarda (Boğa, Balık, Yengeç ve Oğlak) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok şanslı bir şekilde etkilenecekler. 12 derece Başak ve Akrep burçlarında gezegeni bulunanlar, aynı anda hem dinamik bir zıtlaşmayı, hem de buradan doğacak bir yaratıcı şansı deneyimleyecek.

Tablo: “Mars And Neptune”, 1575-78, Paolo Veronese

Not: Geçtiğimiz günlerde tam olarak bu yazıda yazan etkiyi deneyimledim! Bu vesileyle kişisel bir örnek vererek, bu yazıları kendi Doğum Haritanızda nasıl yorumlayabileceğinizi göstermek istiyorum.

Mars-Neptün açısı aktive olduğunda, 2 gün önce (bilmeden) hayatımda ilk defa bir Yoga kursuna yazılıp düzenli yoga/meditasyon yapmaya başladım.

Mars (hareket), Neptün (spiritüalizm) ikilisi bedenlendirilmiş spiritüel faaliyetleri temsil eder.

Bu açı benim Doğum Haritamı, 12.evde (benliği aşma, spiritüalizm) Güneş'imle (benlik) kavuşum yaparak ve 9.evde (inanç, felsefe) Neptün(spiritüalizm)/Satürn'ümle (disiplin) üçgen açı yaparak etkiliyor.

Yani, benliği aşan daha üst bilinç düzeyinde (12.ev) ve yaşam felsefesi (9.ev) alanlarında yaşam enerjim (Güneş), ideallerim (Neptün) ve sorumluluklarım (Satürn), spiritüel yöntemlerle (Neptün) harekete geçiriliyor (Mars). Bu etki yaratıcı, uyumlu ve engelsiz akan bir enerji (üçgen açı) şeklinde. Aynı zamanda benliğimle tam bütünleşiyor (kavuşum).

Siz de bu şekilde, Transit yazılarımın son paragrafındaki dereceleri göz önünde bulundurarak, kendi Doğum Haritanıza etkisini yorumlayabilirsiniz. Açıların altına bu etki altında deneyimlediklerinizi paylaşarak anlayışımızı zenginleştirebilirsiniz. Sevgiler

No comments:

Post a Comment