Monday, June 19, 2017

Venüs Neptün Sekstili – 20 Haziran 2017Venüs Neptün Sekstili – 20 Haziran 2017

Bugün sevginin gezegeni Venüs ile ideallerin gezegeni Neptün arasında fırsatlara gebe bir altmışlık açı (sekstil) gerçekleşecek. Bu açı sanatsal ilhamı gösterir. Sevgide fedakarlığa işaret eder. İdealize edilmiş bir sevgi fırsatını beraberinde getirir. Ruh eşini bulma şansı verir. Gezegenlerin bulunduğu dişil Balık ve Boğa burçları, bu sevgi fırsatının yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu ikili ruhsallığın ve bedenselliğin ölçülü bir kombinasyonunu talep eder. Bu fırsatı yakalamak için sevgide fedakarlığı, empatiyi ve şefkati geliştirmeli; aynı zamanda fiziksel dünyanın sunduğu zevklerin tadına varmalısınız.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri bu fırsatı kaçırmak, yani kısaca bugünü uyuyarak ve dış etkenlere karşı duyarsız kalarak geçirmek olacaktır. Ayrıca bir başka risk gerçek dışı hayaller ve fırsatlara odaklanıp, gerçek dünyadaki aşk fırsatını heba etmektir. Yüksek beklentilerle idealize edilmiş bir ilüzyon uğruna, burnun ucundaki ihtimaller ıskalanabilir. Bu transit altında ayrıca ilişkilerde tesir atında kalma, aldanma, aldatma ve gizli sorunlar cereyan edebilir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap sevgi konusunda kendini akışa bırakabilmektir. Bu transitin ilahi fırsatını yakalamak içim her türlü suni hayalden, fantaziden, beklentilerden, zihinsel modellerden ve ulaşılmaz ideallerden vazgeçmek gerekir. Çünkü Neptün ancak vazgeçildiğinde çalışabilir. Sevgi konusunda hayata kendi programını dayatmamak,  kaderin getirdiğini olduğu gibi kabul etmek Neptün’ün sunacağı aşkın sevgiyi bulma fırsatı verecektir. Bu sayede, bu günlerde ruh eşini bulma şansı yüksektir. Bu transitin bir başka verimli kullanımı ilham gerektiren sanatsal faaliyetlerde bulunmaktır. Bu açı aktifken, ruh, mantık ile izah edilemeyen kolektif bilinçdışıyla ve arketipsel  imgelerle temas halindedir. Kendini akışa bırakarak, sezgilerin ve ilhamın izinde çok yaratıcı ve öncü eserler ortaya konabilir. Bu etki altında profetik rüyalara, çağrışımlara ve vizyonlara ekstra dikkat etmek gerekir; önemli kadersel mesajlar taşıyabilirler. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için istifade etmek istiyorsanız sevgiyle ilgili tüm fantazi-ızdırap modellerinizi feda etmeli, tanrısal aşka kendinizi açmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 14 derece dişil burçlarda (Boğa, Balık, Oğlak ve Yengeç) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok şanslı bir şekilde etkilenecekler. 14 derece Başak ve Akrep burçlarında gezegeni bulunanlar, aynı anda hem dinamik bir zıtlaşmayı, hem de buradan doğacak bir yaratıcı şansı deneyimleyecek.

Tablo: "The Birth of Venus", 18th c., Jean-Baptiste Marie Pierre

No comments:

Post a Comment