Wednesday, July 26, 2017

Güneş Mars Kavuşumu – 27 Temmuz 2017

Güneş Mars Kavuşumu – 27 Temmuz 2017

Bugün benliğin ışığı Güneş ile mücadelenin gezegeni Mars kavuşuyor. Bu açı istekler doğrultusunda hareketi gösterir. Benliğin özünden gelen yaratıcılık için mücadeleye işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu Aslan burcu, bu güçlü egonun ve canlılığın yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu cesur enerji, içindeki yaratıcılığı sahnelemek, ışıldamak ve bir merkez olup dikkatleri üzerine çekmek için yanıp tutuşuyor.

Martine ve Danièle Barbault, bu açıyı kendine güven, ego gücü, eril enerji, cesaret ve savaşçılık ile özdeşleştirmiştir. Kavuşumun Aslan burcunda gerçekleşmesi, Marsiyen (cesaret) ve Solar (gönüllülük) enerjinin her zaman birinci olmak, en iyi, en güçlü olmak için yönlendirildiğini gösterir. Robert Hand, bu açıyı yüksek ego enerjisi, büyük özgüven, belaları defetme, ama aynı zamanda hiddet ve saldırganlık olarak betimlemiştir. Çok yüksek fiziksel enerjiyle beraber kaza ve yaralanma riski de bulunur.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri ego savaşlarına girmektir. Egoyu temsil eden Güneş’in yönetici olduğu bu konumda, Solar-Marsiyen enerji kendi isteklerini dayatabilir. Önüne çıkan her türlü engele karşı aşırı öfkeli, vahşi, saldırgan tepkiler verebilir. Düşüncesizce ve sabırsızca giriştiği hücumu sırasında arkasında bıraktığı enkazı, verdiği zararı fark etmeyebilir. Bu transitin verimsiz kullanımı, salt ben-merkezli bir perspektiften dünyayı görmek, sadece egoist istekler için enerji sarf etmektir. Aslanda yaşanan kavuşumun gölgesi, alkış bağımlılığı, onay ve beğenilme arzusuyla hareketler yapmak, böylece içindeki cevheri parlatamamaktır. Burada yapılması gereken, hayran toplama ve pohpohlanma arzusunu bırakıp, piyasının istediğini değil, benliğin özünden gelen isteği ve yaratıcılığı sahnelemektir.

Bu açıya verilecek sağlıklı cevap, benliğin özünden gelen istekle temas kurmaktır. İçten gelen yaratıcılık ve motivasyon keşfedildiğinde, artık güvenle bu amaç için mücadele edilebilir. O zaman, bencilliğe, sabırsızlığa, düşüncesizliğe ve öfkeye kapılmadan, Güneş-Mars ikilisinin bahşettiği cesareti ve atılganlığı bu özden gelen istekler için seferber etmek verimli olacaktır. Bu transit sırasında çok yüksek enerji, canlılık görülür, benlik için önemli şeyler uğrunda mücadele etme, ve girişim yapma fırsatı vardır. Bu açı güçlü bir başlatma enerjisine işaret eder. Kaynaşmış Güneş-Mars enerjisi, başlatılacak işlerde aktif, dinamik, kararlı, yürekli ve lider meziyetler getirir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız, benliğin özünden gelen isteğiniz için cesurca mücadele etmelisiniz, başlangıçlar yapmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 4 derece Aslan burcunda gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok güçlü bir başlatma enerjisi şeklinde etkilenecekler. 4 derece sabit burçlarda (Boğa, Akrep ve Kova) gezegenleri bulunanlar daha dinamik, sürtüşmeli ve meydan okuyucu bir etki alacaklar. 4 derece eril burçlarda (İkizler, Terazi, Yay ve Koç) gezegenleri olanlar daha şanslı, yaratıcı bir başlatma enerjisi alacaklar.

Tablo: "Coronation of Nicholas II", 1898, Laurits Tuxen

Kaynakça

Barbault, Martine and Barbault, Danièle, Dictionnaire Des Aspects Astrologiques, Éditions Bussière, 2009

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

No comments:

Post a Comment