Saturday, August 19, 2017

Mars Jüpiter Sekstili – 20 Ağustos 2017  Mars Jüpiter Sekstili – 20 Ağustos 2017

Yarın mücadelenin gezegeni Mars ile büyümenin gezegeni Jüpiter arasında fırsatlara gebe bir sekstil var. Bu açı enerjinin çok yüksek olduğunu, fiziki hareketler vasıtasıyla genişlemeyi gösterir. Yüksek motivasyon, başlatılan projeler ve ortaya konan hareketler sayesinde gelişime işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu eril burçlar Aslan ve Terazi, bu hareketlerle büyüme fırsatının yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu fırsatı yakalamak için, benliğin özünden gelen yaratıcılığı, diğer insanın ihtiyaçlarını ve isteklerini göz önünde bulundurarak dengeli bir şekilde ifade etmek gerekir.

Martine ve Danièle Barbault, bu açıyı cesaretle aksiyona geçme, genişleme ve başarı ile özdeşleştirmiştir.  James Braha, bu transiti kendinden emin, güvenli, enerjik ve etkili bir şekilde eyleme girişme şeklinde açıklamıştır. Robert Hand, bu açıyı çok yüksek enerji ve güven ile girişimde bulunma ve başarı elde etme fırsatı olarak betimlemiştir

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri bu fırsatı kaçırmak, yani kısaca bugünü uyuyarak ve dış etkenlere karşı duyarsız kalarak geçirmek olacaktır.  Ayrıca, bu açı altında aşırı özgüvenle savaşma, cepheleri sağlıksız genişletme ve karşıdakini hafife alma tehlikesi mevcuttur.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap iyimser, hevesli, coşkulu bir üslupla mücadele etmek, motive olunan alanlarda coşkulu yeni başlangıçlar yapmaktır. Bu açı etkisinde, sportif faaliyetleri artırmak, vücudun olumlu gelişmesini sağlar. Oluşan bu açının getirdiği maceracı enerjiyi seyahat planları yapmak veya direk tatile çıkmak için kullanmak şanslı ve canlandırıcı olacaktır. En önemlisi bu açı, daha önce fark edilemeyen potansiyelleri, yeni yaşam alanlarında artık ulaşılabilecek bir mesafeye getirir. Mars-Jüpiter sekstili hem bu yeni potansiyelleri keşfetmeyi mümkün kılar, hem de bunlara erişmek için gereken inancı, motivasyonu ve büyümeyi sağlar.

Bu açıdan doğum haritasında 20 derece eril burçlarda (Aslan, Yay, Terazi ve İkizler) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar, çok şanslı bir etki alacaklar. Koç ve Kova burcunda gezegenleri olanlar, aynı anda hem dinamik bir zıtlaşmayı, hem de buradan doğacak bir yaratıcı şansı deneyimleyecek.

Tablo: “In The Military Forge”, 1828-1891, Jules Elie Delaunay

Kaynakça

Barbault, Martine and Barbault, Danièle, Dictionnaire Des Aspects AstrologiquesÉditions Bussière, 2009

Braha, James, Astrolojinin Öngörü Sistemleri: Batının Transitleri & Doğunun Daşaları, İlhan Yayınevi, 2013

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

No comments:

Post a Comment