Sunday, September 17, 2017

Jüpiter Uranüs Karşıtı – 28 Eylül 2017

Jüpiter Uranüs Karşıtı – 28 Eylül 2017


28 Eylül’de inancın gezegeni Jüpiter ile bağımsızlığın gezegeni Uranüs arasında meydan okuyucu bir karşıt açı gerçekleşiyor. Gezegenlerin yavaş hareketi sebebiyle bu etki Ekim’in ikinci haftasına kadar sürecek. Bu açı isyanın büyümeyi engellediğini gösterir. Garip inançlara ve sırf farklı görünmek için tuhaflıklar yapmaya işaret eder Gezegenlerin bulunduğu Koç-Terazi ekseni, anarşist çatışmanın yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu fanatik anarşist zıtlaşma, benmerkezlilik ile eşit, uyumlu bir ilişki kurma arasındaki çelişkiden kaynaklanır.

Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı sosyal değerlere protesto/başkaldırı, sosyal ve dinsel kurumlarla sorun, aşırı inat, sürekli değişim ve orjinal görünme isteğiyle özdeşleştirmiştir.  Sue Tompkins, bu gezegensel ilişkiyi büyük radikal fikirler, değişen inançlar ve özgürlüğe inanç olarak açıklamıştır.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri  her şeye isyan ederek genişlemeyi engellemektir. Bu anarşist tutumların sosyal değerleri altüst etme riski vardır. Bu transit dini, felsefi anlaşmazlıkları gündeme getirebilir. Fanatik, inatçı, ukala, pervasız ve vahşi yaklaşımlar bu açının olumsuz kullanımıdır. Bu etki altında sağlam olmayan fikirler, inançlar görülebilir, çok sık değişme ve yavaşlayamama deneyimlenir. Uranüs Jüpiter ikilisinin negatif etkisi çok tuhaf, garip inançları uyandırması ve sırf farklı olmak için gariplikler yapmaya yöneltmesidir. Bu transit altında ani beliren olaylar/krizler, yıldırım gibi düşen gelişmeler gündemi doldurabilir. Bu beklenmedik gelişmeler karşısında hızlı çözümler üretmek gerekir, ama bu aciliyet içinde planlama eksikliği sorun yaratabilir. Birden bire büyük kayıplar veya büyük kazançlar yaşanabilir. Uranüs-Jüpiter kumar elementi içeren riskli bir kriz/fırsat sunar, bu  durum karşısında bir şeyleri riske etmek gerekir. Karşıt açı iki kişiyi gösterir, Uranüs/Jüpiter ikilisi ise ilişkilerde aşırı özgürlük isteğini vurgular. Bunaltıcı ilişkilerde aniden sınırlardan kurtulma arzusu, bilinmeyene/maceraya atlama isteği ve heyecan özlemi hissedilir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap bireyleşerek büyümektir. Büyük özgürlük idealine sahip çıkmak gerekir. Bu transitin olumlu kullanımı, din ve inanç özgürlüğünü savunmak, hoşgörü ve bilgelik geliştirmektir. Bu etki altında özgürlük ve inanç presipleri barıştırıldıktan sonra, geleceğe odaklı, geleceğe güvenli, maceracı, meydan okuyan, iyimser bir tutum geliştirip, bireysel felsefenin, bireysel yolculuğun yönünde ilerlemek, ufku genişletmek gerekir. Bu geniş görüş açısıyla orjinal, ilerici, liberal, iyimser, özgürlükçü ve eşitlikçi bir bireysel felsefe geliştirilmelidir. Uranüs etkisinde Jüpiter, ani, beklenmedik şansı gösterir. Hiç ummadık zamanda büyük bir şans gündeme gelebilir. Ani büyüme gözlemlenebilir. Bu açının bir diğer verimli kullanımı süregelen gerilimlerden kurtulma enerjisidir. Bu şekilde büyümeyi engelleyen, özgürlüğü sınırlandıran kısıtlardan kurtulunur. Bunlar bazen istenmeyen bitişler de olsa, rahatlama ve özgürlük mutluluk getirir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız bireysel bağımsızlık felsefesinizi oluşturmalı, özgürlük inancınız ile genişlemelisiniz.

Bu açıdan doğum haritasında 27 derece öncü burçlarda (Koç, Yengeç, Oğlak ve Terazi) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sert bir şekilde etkilenecekler.  


Tablolar: "Zeus fulmina i Giganti", 1532, Giulio Romano; "Olympus: "The Fall of the Titans", 1588-1590, Cornelis van Haarlem; La Bataille entre les dieux et les titans, 1600, Joachim Wtewael;  The Fall of the Giants", 1764, Francisco Bayeu y Subías; "La caduta di Giganti" (fresco detail), Giulio Romano (1499–1546); War of the giants (Gigantomachia), Amphora (ca 400 - 390 B.C.), Musée du Louvre, Paris

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008
No comments:

Post a Comment