Friday, September 15, 2017

Merkür Mars Kavuşumu – 16 Eylül 2017Merkür Mars Kavuşumu – 16 Eylül 2017

Bugün iletişimin gezegeni Merkür ile mücadelenin gezegeni Mars kavuşuyor. Bu açı düşünceler ve merakın peşinden harekete geçmeye işaret eder. Hızlı, zeki, aktif, sinirli bir mücadeleyi gösterir. Sivri dil, iğneleyici konuşma ve sözlü kavgalar yaşanabilir. Gezegenlerin bulunduğu Başak burcu, bu savaşçı düşüncelerin yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu aktif zihin çok şiddetli bir eleştirme, kusur bulma, düzeltme ve kusursuzlaştırma hedefinde. Bu yoğunlaşma analiz etmek, yararlı olmak ve hizmet etmek eğilimindedir.

Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı düşünce keskinliği, düşünceyi eyleme geçirme, karar verme iradesi ve söz düellosuyla özdeşleştirmiştir. Sue Tompkins, bu gezegensel ilişkiyi iddialı iletişim, hızlı düşünce ve rekabetçi zihin olarak açıklamıştır.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri sabırsızca, aceleci bir şekilde, düşünmeden, planlamadan bir projeye girişmektir. Bu çabuk sıkılma ve heves geçince işin sonunu getirmeme, yarım bırakma gölgesini barındırır. Bu transit, her şeyi eleştirme, öfkeli iletişim kurma, tartışma, sivri dil ile incitme ve kelimelerle yaralama tehlikesine sahiptir. Bu etki altında sinir sistemi gerilebilir, baş ağrıları yaşanabilir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap etkili ve keskin bir şekilde düşüncelerini aktarmak, cesurca direk bir iletişim kurmaktır. Merkür-Mars ikilisi dürüstçe, iddialı bir şekilde fikirlerini doğrudan söyleme enerjisi verir. Hazır cevaplık ve dobralık iletişimde avantaj sağlar. Bu etki altında zihinsel yeteneklerde bir hızlanma ve keskinleşme gözlemlenir. Bu transitin verimli kullanımı, aktif zihni girişken, atılgan bir yaklaşımla başlatılacak projelere aktarmaktır. Kararlı, becerikli ve hızlı bir şekilde sözlü/yazılı anlaşmalar yapmak mümkündür. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız düşündüğünüz gibi hareket etmeli, dürüstçe hızlı ve keskin iletişim kurmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 7 derece Başak burcunda gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok güçlü bir başlatma enerjisi şeklinde etkilenecekler. 7 derece değişken burçlarda (İkizler, Yay ve Balık) gezegenleri bulunanlar daha dinamik, sürtüşmeli ve meydan okuyucu bir etki alacaklar. 7 derece dişil burçlarda (Boğa, Oğlak, Akrep ve Yengeç) gezegenleri olanlar daha şanslı, yaratıcı bir başlatma enerjisi alacaklar.


Tablo: “The Duel After the Masquerade",  1857–1859, Jean-Léon Gérôme


Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008


No comments:

Post a Comment