Sunday, October 8, 2017

Merkür Uranüs Karşıtı – 15 Ekim 2017

Merkür Uranüs Karşıtı – 15 Ekim 2017


Bugün düşüncenin gezegeni Merkür ile bireyliğin gezegeni Uranüs arasında meydan okuyucu bir karşıt açı gerçekleşecek. Bu açı düşünceler ve bireyleşme arasında çelişkiyi gösterir. Çılgınca fikirlere, uygulanamayacak teorilere işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu Koç-Terazi ekseni bu isyan-mantık zıtlığının yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu gerginlik “ben” olmak ve “biz” olmak arası uyumsuzluktan kaynaklanıyor. Zıtlaşma ekseni benmerkezli, aşırı bağımsızlık / özgürlük isteği ile çift olma, öteki insanı anlama ve dengeli, uyumlu bir ilişki kurma düşüncesi arasında cereyan ediyor.

Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı çok ani fikir değiştirme, sabırsız, aceleci, abartılı düşünme, muhattabı dinlememe, harika fikirleri boşa harcama ve tuhaf çıkışlarla özdeşleştirmiştir. Sue Tompkins, bu gezegensel ilişkiyi fikir muhalefeti, eğitime isyan ve radikal düşünme olarak açıklamıştır.

Bu açıya verilecek yanlış tepkilerden biri aşırı aceleci ve sinirli iletişim kurmaktır. Bu etki altında sinir sistemi en gergin seviyededir, bir türlü gevşenemez. Karşıt açı iki kişinin zıtlaşmasını gösterir. İletişimde vahşilik, kabalık, aksilik, sürekli muhalefet etme tehlikeleri söz konusudur. Beyne yetişemeyen bir dil ile ani çıkışlarda bulunma, aceleci, hızlı, anlaşılmaz konuşma bu transitin gölgeleridir. Seyahat, ticaret ve evraklarla ilgili hiç hesapta olmayan, ani aksaklıklar meydana gelebilir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap keskinleşmiş zekayı faydalı projeler için seferber etmektir. Uranüs-Merkür’ün yarattığı gerilim, zekayı parlatır, öğrenmeyi hızlandırır, hızlı düşünmeyi sağlar, aniden şimşek gibi fikirlerin akla gelmesini sağlar; bu etki altında orjinal fikirler oluşturulabilir, buluşlar yapılabilir. Mevcut sorunlara bilinenin dışında yöntemlerle çözüm getirme, alışılmadık fikirler sunma bu transitin verimli kullanımıdır. Bu etki altındaki gerginlik uzlaştırıldığında teknolojiden fayda sağlanabilir, matematiksel, bilimsel veya elektronik beceriler geliştirilebilir. Bu açının en büyük getirisi, yaşanan meydan okunmalar sayesinde kişinin kendine, kişisel bakış açısına ve mevcut perspektifine farkındalık geliştirmesi; böylece daha özgürlükçü ve ilerici bir bakış açısı geliştirmesidir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız farklı perspektiflere açık olmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 26 derece öncü burçlarda (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sert bir şekilde etkilenecekler. Bu açı +/- 5 gün etkilidir. Dereceler için +/- 5 derece orb genişliği alınmalıdır.


Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

No comments:

Post a Comment