Thursday, December 28, 2017

Efe Erten'in 2018 Yılı Astroloji Analizi Serisi 1: Satürn Oğlakta


Fotoğraf: NASA/JPL/Science Space Institute

Satürn 20 Aralıkta Oğlak burcuna girdi.

Satürn 2018’de:
-       1 derece Oğlaktan 9 derece Oğlağa kadar ilerleyecek
-       Sonra 18 Nisan itibariyle 2 derece Oğlağa kadar gerileyecek.
-       6 Eylülde ileri hareketine başlayacak.
-       Yıl sonunda 11 derece Oğlağa ulaşacak.
Satürn 2020 Mart’ında Kovaya geçecek.

Öncelikle:
Transit Satürn ne demek?
Transit Satürn, gerçeği görme zamanının geldiğini gösterir. Gerçekle yüzleşme ve gerçeğe efektif, kararlı, somut, gerçekçi bir cevap verme zamanıdır. Transit Satürn etkisi altında, aşırı iyimserliği, temenniyatçılığı, hayalleri bir kenara itmek gerekir. Aynı şekilde aşırı kötümserliği, korkuları, “ben yapamam, beceremem” tavrını bırakmak gerekir. Satürn transitine verilmesi gereken sağlıklı cevap, gerçek, somut olaylarla yüzleşip özdisiplinli, sabırlı ve pratik stratejiler geliştirmektir. Gayretle somut bir yapı inşa etmek gerekir.

Transit Satürn’e verilen yanlış yanıt, umutsuzluğa kapılmaktır. “Ben yapamam” deyip yılmaktır. Bu etki altında depresyon görülebilir. Tüm gerçekler, somut olgular, sınırlamalar, kısıtlamalar, engeller, yoksunluklar kişiye karşı gibi görünür. “Dünya bana karşı” hissi oluşur.

Satürn transiti sırasında yaşanabilecek gölgelerden biri, imkansızlık hissidir. Kişi kendinde “ben yapamam, başaramam, beceremem” der. Kendine acır.  Korkutucu bir dönemdir. Aslında bu dış dünyada gerçeklerle çarpışma zamanıdır. Böyece dış dünyada hedefler somut olarak hayata geçirilmelidir.

Transit Satürn, soğuk gerçekle yüzleştirir ve artık somut bir şey yapmak mecburidir. İçsel gelişmeyi, dış dünyada somut yapılara tercüme etmeyi sağlar.  Satürn transiti sırasında özdisiplin ile hedef ete kemiğe büründürülmelidir. Gerçek dünyada somut olarak şekil verilmelidir. Kristalize edilmelidir, form verilmelidir, somutlaştırılmalıdır.

Satürn olgunlaştırır, büyütür. Kişiye olgunluk, öz-saygı, vakurluk kazandırır. Hayat döngüsünde o yaşın gerektirdiği sorumluluğu almaya çağırır. Çocukça yaklaşımları bırakmaya zorlar. Satürn’ün doğum haritasında dokunduğu gezegenle ilgili olgunluğa yakışmayan, çocukça davranışlar varsa, bunlar imtihandan geçirilir, terbiye edilir. Kişi tutumunu gerçeğe uygun şekilde düzetir ve büyür. Gerçekçi, planlı, programlı, disiplinli, sabırlı bir gayretle somut bir yapı inşa edilir. Bu zor ve acılı olabilir.


Satürn’ün Oğlaktaki Yolculuğu ne anlama geliyor?
Satürn oğlaktaki yolculuğu sırasında bizden hedef belirleyip hedefe azimle, yılmadan, sabırla adım adım ilerlememizi bekliyor.
Satürn, Oğlak enerjisini bloke etmekte. Bu sorumluluk alma, disiplinle çalışma, yılmadan hedefe doğru ilerleme enerjisinin engellendiğini gösterir. Bu konuda sorunlar, engeller ve kısıtlanma yaşanır.
Aslında bu engellerin sebebi, ciddiyetle bu konudaki eksikleri fark etmek, gerçekle yüzleşmek, ve sağlam bir şekilde bu özellikleri kendinde yapılandırmak. Yani yeteri kadar disiplinli olmadığını, sorumluluk almadığını, azimle hedefine gitmediğini, veya belki bir hedefi bile olmadığını Satürn kişiye bu 2 buçuk yıl boyunca çeşitli kayıplar, problemler, kısıtlamalar, sınırlar ve zorluklar ile öğretecek. Neticede doğru cevap verildiğinde, kişi bu 2 buçuk yılın sonunda bu özellikleri sağlam bir şekilde kendinde katmış halde çıkacak. Veya bunları yok sayacak ve klasik tabirle “Satürn beni çok zorluyor” diyip hiç gelişme göstermeden başına gelen felaketler konusunda hayıflanacak. Seçim tamamen kişide.
Satürn Oğlakta “başaramama korkusu” korkusu verir. Kişi kendi kendine “ben zaten yapamam, beceremem, kazanamam” der. Genel bir karamsarlık etkisi altında başaramama korkusu, baştan kendinden şüphe duyup çaba harcamama, ve sürekli etrafı kontrol ihtiyacı görülebilir. Sorumluluktak korkma ve suçlu hissetme görülür.
Ayrıca bu etki altında kişi koyduğu hedefe mahkum olma korkusu oluşabilir. Yine de Oğlak Satürnü enerjisi altında çok fazla hedef koyabilir.
Oğlak enerjisini bloke eden Satürn, çaba göstermeden otorite konumuna ulaşma isteği uyandırabilir. Kişi hak etmediği mevkiler için itibar savaşı verebilir.
Oğlakta güçlü konumdaki Satürn sertliğ ve acısmasızlığı artırır.
Bu etki altında ayrıca aşırı sorumluluk üstlenme de görülür.
Satürn Oğlakta ilerlerken geçmişe ve geleneğe saygı artar. Tutuculuğu artırır. Kurulu yapıları muhafazakar ve temkinli bir tutumla korumaya çalışılır.
Özetleyecek olursak, Satürn Oğlaktayken:inatçı karıyer, itibar, statü, mevki saplantısı, hırs, kendini köle etme, kendine ve başkalarına katılık ve her şeyi kontrol etme isteği gibi konuları artırır.
Oğlaktaki Satürnü verimli kullanmak için özdisiplin geliştirmelidir. Kararlı olunmalıdır. Olgunlaşılmalıdır. Kendi özüne uygun otorite olmak öğrenilmelidir. Gerçekçi, sağduyulu ve net olmak gerekir.
Öncelikle bu iki buçuk yıllık dönemde kişi kendine uygun hedefi bulmalı, buna gerçekçi yaklaşmalı, hedefinin sorumluluğunu almalı ve çalışkanca, kararlı bir şekilde hedefine emin adımlarla yürümelidir.
Oğlaktaki Satürn’e verilecek olumlu yanıt yüksek disiplin, emek, çaba geliştirmek ve sorumluluğunu yerine getirmektir.
Satürn’ün Oğlaktaki seyrinin sağlık açısından tezahürü kemikler ve dizlerle ilgili sorunlar şeklinde cereyan edebilir.
Dünyasal açıdan, Oğlakta Plüto’nun da bulunduğunu varsayarsak Satürn’ün Oğlaktali yolculuğu sırasında:
-       Politikacılar, devlet yetkilileri, yöneticiler için zorlayıcı bir enerjidir
-       inşaat için, her türlü yapılar için zordur
-       bu süreçte devletlerin yıkıldığını, rejimlerin sona erdiğini, sınırların değiştiğini görebiliriz
-       liderler, hükümetler, partiler güçlerini kaybedebilir
-       büroktatik yapılar, kurumlar yıkılabilir.


Satürn Oğlaktayken Yaşanan Gelişmeler
Daha önce kasım 1988- şubat 1991 arasında Satürn Oğlaktayken bu sembolizme uygun olaylar yaşanmıştı:
 • -       Filistin Devleti bağımsızlığını ilan etti. (15 Kasım 1988)
 • -       Çin’de Tiananmen Meydanında 100 bin vatandaş demokrasi için protestoya katılmış ve kanlı bir katliamla bin kişiye yakın protestocu öldürülmüştü (3-4 Haziran 1989)
 • -       Doğu Avrupa’da, Polonya’da 40 yıldır ilk defa yarı özgür bir seçim gerçekleştirildi (4 Haziran 1989)
 • -       Berlin Duvarı yıkılmaya başlandı (10 Kasım 1989)
 • -       Sovyetler Başkanı Gorbaçov ve ABD Başkanı Bush Soğuk Savaşın bittiğini açıkladı (3 Aralık 1989)
 • -       23 yıllık Romanya diktatörü Nikolay Çavuşesku devrildi ve kurşuna dizildi (22 Aralık 1989)
 • -       Nelson Mandela, Güney Afrika’da 27 yılın ardından hapisten çıktı. (11 Şubat 1990)
 • -       Vinçler Berlin Duvarını yıkmaya başladı. (29 Nisan 1990)
 • -       7.4 şiddetinde Manjil-Rudbar Depremi İran’da 50 bin kişinin ölümüne yol açtı (21 Haziran 1990)
 • -       Mekke Tünelindeki izdihamda 1426 Hacı şehit oldu. (2 Temmuz 1990)
 • -       ABD, “Çöl Kalkanı Operasyonu” adı altında Irak’a karşı Körfez Savaşını başlattı (2 Ağustos 1990)
 • -       Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Irak’a askeri müdahaleye izin verdi (25 Ağustos 1990)
 • -       Doğu ve Batı Almanya birleşme kararını onayladı (20 Eylül 1990)
 • -       Doğu ve Batı Almanya birleşti (3 Ekim 1990)


Siz Satürn’ün 2018 yılında Oğlaktaki yolculuğundan nasıl etkileneceksiniz?
Satürn 29 buçuk yıl sonra ilk defa Oğlak burcuna giriyor. Yani Doğum Haritanızda Oğlak burcunun bulunduğu kısım, 29 buçuk yıldır ilk kez Satürn’ün daraltan, konsantre eden, gerçeklikle yüzleştiren,  sorumluluk imtihanına tutan etkisini alıyor. Satürn sizin Doğum Haritanızı beş şekilde etkileyebilir:

1. 1-11 derece arası Oğlak burcunun Doğum haritanızda denk düştüğü evden geçiyor olduğu için,  Satürn bu evin yaşam alanını daraltarak, enerjiyi konsantre ederek/odaklayarak bu alanda gerçeklerle yüzleştirecek deneyimler yaşamanızı sağlar. Satürn bu evin ifade ettiği deneyim alanında engeller, sorunlar, sınırlar, kısıtlanmalar ve yoksunluklar çıkararak enerjiyi daraltır. Korku, “başaramam hissi,” ve depreson ile enerjiyi evin konusuna odaklar.  “Büyük malefik” bu eve iki buçuk yıllığına imtihan verir. Bu konuda disiplinli çalışıp, gayretle sağlam yapılar inşa etmek gerekir. Satürn Karmanın gezegenidir: “Ne ekersen onu biçersin.” Bu evle ilgili karmik ödüller veya cazalar alabilirsiniz. Bu evin anlattığı konuda gerçekçi olmayan tutumlarınızı keşfedebilirsiniz. Bu durumda gerçeğin sorumluluğunu üstlenmeli, çalışkanlıkla, sabırla, azimle, gayretle pratik çözümler getirmeli, somut adımlar atmalısınız. Böylece bu evde temelleri daha sağlam yapılar inşa etmiş olursunuz.

2. 1-11 derece arası Oğlak burcunda bulunan gezegenlerinizin üzerinden geçerken, bu gezegenlerin temsil ettiği fonkisyonu daraltarak, enerjiyi odaklayarak hayatınızda aktive eder. Satürn’ün dokunduğu gezegenin fonksiyonu fiziki dünyada engellerle, kısıtlanmalarla, sınırılandırılmalarla karşılaşır. Bu fonksiyonun gerçeğiyle yüzleşmek ve sorumluluğunu almak, böylece olgunlaşmak ve büyümek gerekir.

3. 1-11 derece arası Oğlak burcundaki bu gezegenlerin yönettiği evlerin ifade ettiği konularını daraltarak ve gerçeklerle yüzleştirerek ve sorumluluk imtihanından geçirerek gündeme getirir.

4. Satürn’ün Oğlak burcundaki 2 buçuk yıllık seyri boyunca, doğum haritanızdaki diğer gezegenlerle yaptığı açılar. Bu açıların tekil olarak “transit yorumu” teknikleriyle (evler, açı çeşidi ve gezegen ikilisi göz önünde bulundurularak) incelenmesi gerekir. Bu tekniği “Transit Yorumu” videomdan izleyip uygulayabilirsiniz:https://www.youtube.com/watch?v=AFZ-DO_n6FA

5. Doğum Haritanızda Satürn tarafından yönetilen evlerin (başlangıç çizgisini Oğlağın ve Kovanın kestiği evlerin) temsil ettiği yaşam alanlarını daraltarak gündeme getirir. Oğlak ve Kova burçlarının başlangıç çizgisini kestiği evlerin konularında her türlü engele ve zorluğa rağman sabırla ve gayretle gerçekçi, somut yapı inşa etmek gerekir. Bu evlerin konularında hedefe doğru azimle adım adım gidilir.


No comments:

Post a Comment