Monday, December 25, 2017

Mars Neptün Üçgeni – 28 Aralık 2017

Mars Neptün Üçgeni – 28 Aralık 2017

Bugün mücadelenin gezegeni Mars ile hayallerin gezegeni Neptün arasında çok şanslı bir üçgen açı gerçekleşiyor. Bu açı hayalleri için savaşmayı gösterir. Benliği aşan, tüm varoluşu kapsayan idealler için mücadeleye işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu su burçları Akrep ve Balık, bu spiritüel savaşın yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu ruhsal mücadele, derinlerde olanı eşeleyerek keşfetme kanalıyla benlikten daha büyük olan “Bir”i idrak etme ve onda kaybolma sürecini içeriyor.

Robert Hand bu açıyı diğer insanlara yardım etmek için harekete geçme şeklinde açıklamıştır. Ayrıca bireyin evrendeki yeri konusunda farkındalığı genişler. Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı  gizemli bir keskinlikle hareket etme, bilinçdışı esinlenme ile doğru anın geldiğini hissetme, hayalleri gerçeğe döndürme ve iyileştirmeyle özdeşleştirmiştir.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri eril saldırganlığı idealize etmektir. Dış çeperi ışıltılı ve gösterişli, ancak içi boş maskülen bir tutum takınılabilir. Kavga, çatışma ve şiddet yüceltilebilir. Ancak bununla eşzamanlı cinsel yetersizlik gözlemlenir. Bu tarz Marsiyen fantezi-ızdırap modelleri, egoyu sağlıksız bir şekilde besler ve bu transitin vaad ettiği benliği aşma, empati ve anlayış fırsatını heba eder. Bu açının bir başka olumsuz kullanımı, uyuşukluğa kapılmak, hayallerin gölgesinde gerçeklikten kaçmaktır. Alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar, ilüzyon yaratan halüsinatifler bu etki altında çok tehlikelidir. Neptün-Mars ikilisi aldatıcı hareketler şeklinde tezahür etme riskine de sahiptir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap bencil çıkarların ötesinde, tüm yaradılanlar için mücadele etmektir. Kişi bu etki altında benliği aşma ve daha üst varlıkla temas kurma fırsatına sahiptir. Bir okyanusta “damla” olduğunu idrak edip ona karışmak için harekete geçebilir. Bunun için yapılacak adımlardan biri spiritüel gelişim faaliyetlerine girişmektir. Meditasyon, ibadet, sessizlik ve sükunet ile iç ses ile temas kurulur. Bazılarıysa koşu, uzak doğu sporları veya dans ile bu sessiz bilinç düzeyine erişir. Bu sessizlikte Marsiyen şiddetin arkasındaki hakikat idrak edilir. Kişi içindeki öfkeyle ve hiddetle temas kurması neticesinde, diğerlerinin çatışmacı aksiyonlarına karşı empati geliştirir. Bu tüm varoluşa karşı bir anlayış, kabullenicilik, ve hoşgörüye evrilir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız iç sesinizle temas kurmalı, “ben”i aşan hayalleriniz için mücadele etmelisiniz.

Bu açıdan doğum haritasında 11 derece su burçlarında (Yengeç, Akrep ve Balık) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok şanslı bir şekilde etkilenecekler. Bu açı +/- 5 gün etkilidir. Dereceler için +/- 5 derece orb genişliği alınmalıdır.

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

No comments:

Post a Comment