Sunday, December 3, 2017

Mars Satürn Sekstili – 7 Aralık 2017

Mars Satürn Sekstili – 7 Aralık 2017

Bugün savaşın gezegeni Mars ile sorumluluğun gezegeni Satürn arasında fırsatlara gebe bir sekstil (altmışlık) açı gerçekleşiyor. Bu açı yapılandırmaya uygun hareketleri gösterir. Sağlam yapılar inşa etmek için mücadele etmeye işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu eril Terazi ve Yay burçları, bu yapılandırıcı enerjinin yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Savaşçı enerji adaleti, doğruluğu, hakkı, hukuku ve eşitliği inşa etmeye yöneltilir.

Robert Hand, bu açıyı kontrollü aktivite şeklinde betimlemiştir. Ağır ağır kalıcı bir projeyi şekillendirmek, somutlaştırmak, inşa etmek için uygundur. Çok uzun saatler sabırlı, disiplinli bir şekilde çalışılabilir. Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı başladığı işi ısrarla ve kararlılıkla sonuna kadar götürmekle özdeşleştirmiştir. Engeller aşılır. Sabırla görev yerine getirilir. Gerektiğinde durulur, gerektiğinde gaza basılır.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri bu şansı kaçırmak, yani kısaca bugünü uyuyarak ve dış etkenlere karşı duyarsız kalarak geçirmek olacaktır. Ayrıca bir başka risk, çok katı, kısıtlayıcı hareketler, aşırı baskıcılık, sınırlandırma ve kuralcılıktır.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap tam anlamıyla bir “maraton koşucusu” olmaktır. Mars’ın cesur, istekleri için mücadele etmeye hazır, atılgan ve enerjik yapısı ile Satürn’ün gerçekçi, disiplinli, sorumlu, hedef odaklı, azimli doğası özenle harmanlanmalıdır.  Bu açının verimli kullanımı, gerçekçilik sınavından geçirilmiş, etüt çalışmaları yapılmış yeni projeleri emin adımlarla başlatmak; ve uzun zamana yayılmış metodlu, planlı programlı, sistematik bir gayretle sağlam yapılar inşa etmektir. Bu transit konsantre enerji, fiziki dayanıklılık ve engelleri aşma gücü verir. Enerji dikkatle kullanılır. Bu açıya verilen olumlu yanıt yapıcı faaliyetlere odaklanmak, çaba harcayarak büyük başarılara ulaşmaktır. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız kendininizi ortaya koymaktan korkmamalı, başlatacağınız projelere güvenerek, sabırla ve çalışkanlıkla hedefinize doğru ilerlemelisiniz.

Bu açıdan doğum haritasında 28 derece eril burçlarda (Aslan, Yay, Terazi ve Kova) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar, çok şanslı bir etki alacaklar. Koç ve İkizler burcunda gezegenleri olanlar, aynı anda hem dinamik bir zıtlaşmayı, hem de buradan doğacak bir yaratıcı şansı deneyimleyecek. Bu açı +/- 5 gün etkilidir. Dereceler için +/- 5 derece orb genişliği alınmalıdır.Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976


İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

No comments:

Post a Comment