Sunday, December 3, 2017

Merkür Uranüs Üçgeni – 10 Aralık 2017

Merkür Uranüs Üçgeni – 10 Aralık 2017

Bugün zihnin gezegeni Merkür ile bağımsızlığın gezegeni Uranüs arasında şanslı bir üçgen açı gerçekleşiyor. Bu açı özgür düşünceleri gösterir. Düşüncelerin bireyleşmeyi desteklediğine işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu ateş burçları Yay ve Koç, bu özgür düşüncenin yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu bağımsız perspektif, uzak ufuklara genişleyerek kendini var etme, ortaya koyma amacındadır.

Robert Hand, bu açıyı genel bir heyecan ve ilgi artışıyla, ilginç yeni karşılaşmalarla özdeşleştirmiştir. Zeka keskinleşir, düşünsel faaliyet artar. Farklı olana ve heyecana karşı merak yükselir. Yeni fikirler, yeni insanlar ve yeni bakış açılarıyla karşılaşılır. Teknolojik, bilimsel beceriler geliştirmek için çok verimlidir. Alışılmışın dışında yaratıcı çözümler geliştirmeyi sağlar. Buluş yapmak veya bir yeniliği takdim etmek için uygun zamandır. Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı hızlı bir entelektüel kavrama, aynı anda çok şey düşünme, bağımsız/tuhaf bakış açısı geliştirme, ilerici düşünme, hızlı okuma, çabuk öğrenme ve hızlı konuşmayla özdeşleştirmiştir.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri bu şansı kaçırmak, yani kısaca bugünü uyuyarak ve dış etkenlere karşı duyarsız kalarak geçirmek olacaktır. Ayrıca bir başka risk bu sinir sisteminin iflas etmesidir. Beyindeki her nöronun en üst kapasitede çalıştığı bu transit altında sinirsel gerginliğe ve huzursuzluğa kapılma tehlikesi söz konusudur. Uranüs’ün yıldırım hızında getirdiği bilgileri Merkür’ün aynı serilikte işleyememesi halinde, düşünmeden verilmiş, ani ve dürtüsel kararlar sorun yaratabilir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap bakış açısını değiştirmektir. Bu etki altında muazzam bir hızda yeni bilgiler zihne akar. Uranüs, olayları daha önce hiç düşünülmeyen perspektiflerden görme becerisi bahşeder. Bu sayede, bu etkinin çok olumlu bir kullanımı buluş yapmaktır. Günlük hayatta ve profesyonel meselelerde de, var olan problemlere sıra dışı, orjinal çözümler getirilir. Tüm bunlar için yeniliklere açık olmak gerekmektedir. Merkür’ün ifade ettiği, dünyayı algılamak için inşa edilen “zihinsel model”in daha üst bir versiyon (Uranüs) tarafından güncellenmesine izin vermek gerekir. Kimi zaman bu var olan fikirlerin ve inançların tamamen yıkılması (Uranüs) şeklinde cereyan ederken, kimi zaman küçük modifikasyonlarla görülemeyenlerin artık görünür kılınmasıdır. Neticede, bu açının sağlıklı kullanımı dünyaya yepyeni gözlüklerle bakma; böylece orjinal, yenilikçi, parlak fikirler üretme ve buluş yapmadır. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız farklı algılama biçimlerine açık olmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 24 derece ateş burçlarında (Koç, Aslan ve Yay) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok şanslı bir şekilde etkilenecekler. Bu açı +/- 5 gün etkilidir. Dereceler için +/- 5 derece orb genişliği alınmalıdır.


Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976


İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

No comments:

Post a Comment