Tuesday, January 23, 2018

Efe Erten'in 2018 Yılı Astroloji Analizi Serisi 8: Venüs Retrosu

Fotoğraf: SSV, MIPL, Magellan Team, NASA


Efe Erten'in 2018 Yılı Astroloji Analizi Serisi 8: Venüs Retrosu

Sevginin, değerin ve paylaşımın gezegeni Venüs, 5 Ekim – 16 Kasım tarihleri arasında geri gidecek. Retro Venüs’ün ne anlama geldiğini anlamak için, öncelikle normal haldeki Venüs transitlerinin anlamına bakalım:

Transit Venüs ne demek? (Doğru Hareket)

Venüs transiti bir dinlenme fırsatıdır. Rahat bir enerji altında tekrar toparlanma zamanıdır. Bu ara verme döneminde dinlenip güç toplamak gerekir. Bu mola, uyku gibi insana gereklidir. Böylece enerji depolanır, deşarj olunur, iyileşilir, düzelinir. Eğer bu dönemde mola verilmezse, Transit Venüs, hareket etmeyi imksansızlaştırarak dinlenmeyi, ara vermeyi mecburi kılabilir. Transit Venüs kişiyi sanatla, güzellikle temasa sokar. Bu etki sağlıklı halinde, sanatla uğraşmak, tiyatroya, sinemaya gitmek ve doğada zaman geçirmek gibi faaliyetler şeklinde tezahür eder.

Venüs transitinde öteki insanlardan yardım görülür. Müttefiklerle işbirliği yapma zamanıdır. Bu etki altında bir başkasından yardım gelebilir. Ortaklıklar kurulur. Venüs kişiyi müttefikleriyle yakınlaştırır. Arkadaş, eş, sevgili, partner ile karşı karşıya getirir. İyi niyetli yabancılarla bir araya getirir. Onlarla beraber rahatlama, sakinleşme, ısınma imkanı sunar. Bu ortaklar bizimle ilgilenir. Şevk verir, sevgi verir, yüreklendirir, destek verir. Venüs transitini olumlu kullanmak için Sevgiye ve yardıma açık olmak gerekir, alıcı olmak gerekir. Sevginin gezegeni Venüs, yalnızlığı bitirir.

Venüs transitinin verimsiz kullanımı, tembelliğe kapılmaktır. Dünyevi zevklere kapılarak farkındalığı kaybetmektir. Ayrıca diğer insanları cinsellikle, güzellikle cezbetmek, tahrik etmek ve onları bir ego tatmini nesnesi olarak kullanmak Venüs transitinin sunduğu sevgi şansını ve yardımı kaçırmaya yol açar. Ortaklardan yardımın arttığı bu dönemde  “hiç kimseye ihtiyacım yok” kibiri de Venüs transitinin olanaklarını heba eder. Ayrıca aşırı stres, gerginlik ve endişe Venüs transitinin dinlenme fırsatını kaçırmaya yol açar. Aşırı dünyevi zevkleri abartmak, aşırı yemek, içmek, cinsellik, uyumak, tüketmek, alışveriş Venüs transitini sağlıksız kullanmaktır. Tüm bu olumsuz yanıtlarla dinlenme şansı çarçur edilmiş olur.

Venüs’ün geri hareketi ne anlama geliyor?
Venüs, 5 Ekim – 16 Kasım tarihleri arasında geri gidecek. Bu dönemde, Venüs prensibi dış dünyada, fiziki alemde doğru çalışmaz ve içe yönelir. Sevgiyi ifade etmek zorlaşır. Duygular dışa vurulamaz. Bu dönemde çekingenlik görülür. Sosyal hayattan el etek çekilir. Flört, aşk ilişkileri, sevgi paylaşımı ve romantik iletişimde rahatsızlık hissedilir. Kendi değerinden kuşku duyma ve neticesinde kendini değersiz hissetme görülür.

Venüs geri giderken sanatsal ve estetik konularda zorluk yaşanır. Ancak zorluğa rağmen sanatsal faaliyetler başarılırsa, yaratıcı üretimde sıradışılık ve orijinallik görülür. Bu etki altında güzellik algısında, estetikte ve sanatsal değerlerde sıradışı yaklaşımlar ortaya çıkar. Kendine özgü değer sistemi geliştirilmelidir.

Venüs retro hareketinde sevgiyi kendine yöneltir. Duygusal olarak bağlanmaktan ve aşktan korkulur. İmkansız aşkın, peri masallarının ve “beyaz atlı prensin” peşine düşülür. Platonik aşklara kapılınır. Geri hareket sırasında bilinen modeldeki ilişkileri istememe ve sıradışı bir ilişki arzulama görülebilir.
Venüs geri giderken sevgi, aşk, duygu, uyum, verme alma dengesi, ilişkiler ve ortaklıklarda zorluk yaşanır. Birleşme, bağ kurma ve kaynaşmakta engellerle karşılaşılır. İlişki, uyum, denge, uzlaşma ve empatide sorunlar görülür. Kişi sevilmediğini düşünebilir. Yeterince aranmadığını, ilgilenilmediğini hissedebilir. Bu Venüs’ün ifade ettiği fiziksel sevgi ifadelerinin kısıtlandığı ve engellendiği anlamına gelir.

Bu sürede maddiyata verilen değer azalır. Maddiyatçılıkta ısrar edildiğindeyse, para ve kaynaklarla ilgili konularda zorluklar ve engellerle karşılaşılır.Finansal konularda, ekonomide, borsada, bankalarda olumsuz gelişmeler görülür.

Retro Venüs aynı zamanda hayattan zevk alamamaya işaret eder. 5 duyuyla temas yitirilebilir. Bu dönemde güzel olan şeyler kaybedilebilir. Madalyonun bir yüzü keyif alamamak iken; öteki yüzü de sadece hedonizme kapılmaktır. Lüks, zerafet ve kibarlık abartılabilir. Venüs’ün geri giderek yoğunlaştığı bu süreçte zevksizlik, sapkın zevkler, baştan çıkarma özelliğini kötüye kullanma, düşük ahlak, yüzeysellik ve yapaylık tehlikesi söz konusudur.  Bu erotizm, baştan çıkarma ve arzuların yanlış kullanılması şeklinde tezahür edebilir.

Venüs’ün temsil ettiği göstergeler için zorlayıcı bir dönemdir. Bu süreç, güzel insanlar, mankenler, kozmetikçiler, modacılar, bahçıvanlar, mücevherciler, iç mimarlar, sanatçılar, ressamlar, aktörler, eğlence dünyasında çalışanlar, müzisyenler, tasarımcılar için zor bir zamandır. Barış zor durumdadır. Sağlık hususunda böbrekler ve erotojen bölgeler için zorlayıcı bir etkidir.

Venüs geri giderken, eskiden başlamış bir romantik ilişkinin tekrar hayata girmesi gözlemlenebilir. Burada mevzu, kapanmamış hesapları kapatmaktır. Eski sevgi sorunlarıyla yüzleşmek, arınmak ve temizlenmek gerekir. Neticede iki yol izlenebilir: Ya bitirilmesi gereken bir ilişkiyi noktalamak; ya da kurtarılabilecek ilişkinin sorunlu yanlarıyla yüzleşip, farkındalık geliştirip, arınmış bir şekilde tekrar başlamak. Venüs retrosunda, eskiden başlatılmış ekonomik, finansal, maddi konuları gözden geçirmek ve sorunlu hesapları kapatmak gerekir. Böylece retrodan sonra hem aşk ilişkilerinde, hem de maddi konularda geçmişin yükünden arınmış, temiz, taze başlangıçlar yapılabilir.

Venüs’ün geri hareketi sizin Doğum Haritanızı nasıl etkiler?

Venüs’ün geri hareketi sizin Doğum Haritanızı dört şekilde etkileyebilir:

1)    Venüs’ün geri gittiği dereceler 10 Akrep - 25 Terazi arası bölgenin düştüğü evleriniz ve buradaki gezegenleriniz gerileme etkisini alır.
2)    Venüs’ün yönettiği Boğa ve Terazinin başlangıç çizgisini kestiği evleriniz, gerileme etkisini alır.
3)    Natal Venüs’ün burcu, evi ve açılarıyla anlattığı tema zorlu bir şekilde etkilenir.
4)    Venüs’ün durduğu dereceler olan 10 Akrep ve 25 Terazi sene boyunca önem kazanır; diğer gezegenler tarafından tetiklendiğinde konuyu gündeme taşır.

Bahsedilen evler ve gezegenler etkiyi aldığında, dış dünyada ifade edilmesi zorlaşır. İç dünyada bu konular üzerine tefekkür etmek, düşünmek, farkındalık geliştirmek, sorunların çözümleri hakkında kafa yormak, hazırlık yapmak, başlamamak, ve retro bitince kazanılmış içgörülerle yeni başlangıçlar yapmak gerekir.No comments:

Post a Comment