Monday, April 30, 2018

Akrep burcunda Dolunay – 30 Nisan 2018Akrep burcunda Dolunay – 30 Nisan 2018


Bugün sabaha karşı 03:58’de Akrep burcunun 9 derecesinde, etkileri 14 gün boyunca hissedilecek bir Dolunay meydana geldi. Jüpiter'le geniş bir kavuşum, Satürn ve Neptün ile de uyumlu açılar yapan bu bu Dolunayın ana teması mistik ve sezgisel deneyimler vasıtasıyla duygusal ihtiyaçları yapılandırarak dönüşmektir.
Akrep Dolunayının ifade ettiği psikolojik süreç, dönüşümdür. Bu metamorfoz, insanın kendi iblisleriyle mücadele etmesiyle başlar. İnsanın kendi içine dürüstçe bakması, içindeki karanlık, yoğun duygularıyla yüzleşmesi; ve bu “pislikleri” arıtıp kendine entegre etmesi gerekir.
Akrep Dolunayının gölgesi “ya hep ya hiç” yaklaşımıdır. Dünya çok keskin sınırlarla birbirinden ayrılmış “iyiler” ve “kötüler” diye siyah-beyaz bir formda görülebilir. Halbuki, bu dolunaya verilecek sağlıklı cevap, insanoğlunun hem iyinin hem kötünün bir sentezi olduğunu kabul etmektir.
Neptün’den engellenmeyen şanslı bir enerji alan Akrep Dolunayı, ölüme, acizliğe ve kendinden daha büyük güçlere teslim olmayı talep eder. Kendinden büyük güçler, ilahi, siyasi-toplumsal veya bilinçdışı olabilir. Bunlara hükmedilemeyeceğini kabul etmek, teslim olmak ve dönüşmek gerekir. Örneğin kişi kader ve Allah karşısında acizdir. Akrep sembolizminin gücü yazgısına teslim olmaktan gelir. Bir başka örnek, büyük kitleler, toplumun çoğunluğu, siyasi partiler veya devlettir. Böyle büyük güçler karşısında birey, teslimiyette asıl gücü bulur. Daha ruhsal bir boyutta, bilinçdışında bastırılmış arzular, travmalar ve kompleksler, bilinçli aklın hükmetmeye çalıştığında veya yok saydığında altında ezileceği güçlerdir. Ancak farkındalık geliştirip, kabullenerek ve teslim olarak güç sağlanabilir.
Akrep Dolunayının verdiği ders sonlanmaları ve kayıpları kabul edip, yasını tutabilmektir. Bütün kayıplara rağmen yeni bir hayatın başlayacağına güvenmek gerekir. Akrep sembolizminin asıl gücü, doğanın doğal döngülerini kabul edebilmektir. Akrep, sonlanmış görülen yaşamın tohum düzeyinde devam etmesini temsil eder. Çürümekte olan meyvenin tohumu, çürümüş yaprakların ve humusun altında, toprağın görünmeyen gizli katmanlarında yeni bir yaşamı meydana getirmek üzere varoluşunu devam ettirir. Bu sebeple Akrep Dolunayında, fani varoluşun sonlanmalarını kabul etmek ve görünenin gerisindeki gerçekle meşgul olmak gerekir. Bu Dolunay etkisi altında asıl gerçeğe ulaşma arzusu yüksektir.
Akrep Dolunayında, başkasının yaralarına acımadan ve kendinden emin bir içgüdüyle parmak basma isteği oluşur. Bu aslında iyileşmeyi ve terapiyi başlatır. Akrep Dolunayından etkilenen haritalar, gizleri ortayı çıkarma dürtüsüyle dolar. Bilinmeyen, gizemli ve saklı her şeyin derinine dalmayı arzular. Tehlikeli alana dalma cesareti gösterir. Akrep Dolunayı etkisinde, başkalarının susmayı tercih ettiği konularda konuşmaktan hiç çekinilmez. Kapalı, gizli, saklı ve toplumsal tabularla ilgili her şeyi keşfetmek için dayanılmaz bir dürtü duyulur. Kişi tabuları yıkmayı arzular.
Akrep Dolunayının gölgesi başka insanlarla kaynaşık bir yapı içinde, onların içine nüfuz etmek, onların zaaflarını tespit edip, tatmin ederek onları bağımlı kılmaktır. Mutlak kontrol ve manipülasyon oyunlarıyla, diğer insanlar değişime zorlanır. Bu güç savaşlarına yol açar. Akrep sembolizminden etkilenen kişi, aslında “ölmemek” için, “ölmeyeceği” koşulları bir kuklacı gibi üstün bir maharetle yaratmaktadır. Ancak buradaki tehlike aslında “ölmeden ölmektir.” Aciz olmamak, terk edilmemek veya “hiç”e indirgenmemek korkusuyla, kişi hiç keyif alamadığı, yaşayamadığı ölü bir kontrol/manipülasyon düzeneği yaratmıştır. Akrep Dolunayında öğrenilmesi gereken, insanları kendi yollarına bırakabilmektir. Gerekiyorsa hiç olmayı, terk edilmeyi veya “ölmeyi” göze almaktır. Bu şekilde sonlanmaları ve acizliği kabul edip teslim olduğunda kişi gerçekten “gücü” deneyimler.
Bu Dolunay, sizin Doğum Haritanızda hangi karşıt ev çiftine düşüyorsa o ev zıtlığıyla ilgili çok güçlü bir görünenin gerisindeki gerçeklerle yüzleşme, dönüşüm ve sonuç/ürün alma enerjisi alacaksınız. Dolunaydan, doğum haritasında 9 derece sabit burçlarda (Boğa, Akrep, Aslan ve Kova) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar meydan okuyucu, farkındalık geliştirici ve sonuçlandırıcı bir etki alacaklar.

No comments:

Post a Comment