Monday, April 16, 2018

Koç burcunda Yeni Ay – 16 Nisan 2018
Koç burcunda Yeni Ay – 16 Nisan 2018

Bugün sabaha karşı 04:57’de Koç burcunun 26 derecesinde, etkileri 1 ay boyunca hissedilecek bir Yeni Ay meydana geldi. Uranüs ile kavuşum yapan bu Yeni Ayın ana teması bağımsızca kendi bireyliğini yansıtan başlangıçlar yapmaktır. Kendini tüm farklılıklarıyla ortaya koymaktır.

Koç Yeni Ayının ifade ettiği psikolojik süreç, kim olduğunu ve ne istediğini bilmektir. Kişi öncelikle kendi kimliğini, kişiliğini ve bireyliğini tanımlar; böylece kendine ait istekleriyle temas kurar ve bunları elde etmek için mücadele etmeye başlar. Bu Yeni Ayda yüksek sesle “ben buyum, ve bunu istiyorum” demeli, ve isteklerinizin peşinden koşmalısınız. Koç Yeni Ayı çok güçlü benlik, kişisellik ve kendi isteklerinin peşinden gitme enerjisi verir.

Bu Yeni Ayın Uranüs’le yaptığı kavuşum, kişinin özgürlüğünü, bağımsızlığını ve bireyliğini tesis edecek başlangıçlar yapmaya işaret eder. Kişi farklılıklarını, sıradışı yönlerini ve orijinal yaklaşımlarını yansıtmaktan korkmamalıdır. Uranüsyen Yeni Ay, mevcut sorunlara ezber bozan, “kutunun dışında” çözümler geliştirmeyi talep eder. Bu Yeni Ayda, sıradışı, toplumu ileri götüren, köhneleşmiş yapıları yıkan ve yerine daha ileri, özgür ve yenilikçi alternatifler öneren başlangıçlar yapmak gerekir. Uranüsyen Koç Yeni Ayı icat yapmak için güçlü bir başlatma enerjisi sunar. Buluş yapmak, yeni teoriler geliştirmek, bilinen modellerin dışında yeni öneriler ortaya koymak bu yeni ayın enerjisinin verimli kullanımıdır.  Dünyasal olaylarda, Güneş’in 18 Nisan’da Uranüs’le kavuşumu, ve Mars’ın 16 Mayıs’ta Uranüs’e karesi ani olayları, siyasette yeni bir aday veya erken seçim gibi beklenmedik çıkışları, kalkışmaları, anarşist hareketleri ve isyankar gelişmeleri gösterebilir.

Bu Yeni Ayı özel kılan bir unsur da, geçtiğimiz 3 haftadır Yeni Ayın burcunda geri gitmekte olan Merkür’ün bir gün önce ileri hareketine başlamak üzere durmuş olmasıdır. Bu, son 3 aydır kafanızı kurcalayan, üzerinde düşündüğünüz ve belki hazırlık yaptığınız konularla ilgili artık başlangıç yapma zamanının geldiğini gösterir. Zodyağın birinci fazını temsil eden Koç burcu başlatmaya işaret eder. Merkür retrosu ise, kapanmamış konularla geçtiğimiz 3 hafta boyunca yüzleşmeyi, hellalleşmeyi ve sonlandırmayı gösterir. Yani son 3 haftayı uzun süredir sizi geri çeken alışkanlıkları bırakmak veya bu şekilde zihninizi meşgul eden konuları nihayete erdirmek için geçirdiyseniz, artık taze bir başlangıç yapma zamanıdır. Geçmişin yükünü bırakıp, artık kimliğinizi, bireyliğinizi ve farklılığınızı yansıtan başlangıçlar yapma zamanı.

Yeni Ay-Uranüs kavuşumuna kare yapan Plüto ise bu bireysel başlangıç sürecini biraz hırpalayıcı ve silkeleyici kılıyor. Kendini ortaya koyarken içsel veya diğerleriyle güç savaşlarına girmek, güç ve anlamlılık konularında çelişkiler yaşamak ve nihayet bu sürecin sonunda dönüşmek beklenen etkilerdir. Burada Oğlak ve Koç çelişkisi, toplumsal olarak tanımlanmış itibar, statü ve saygınlığı “güç” olarak görerek kendini baskılamak ile, tamamen kendi olup isteklerinin peşinden özgürce gitmek arasında cereyan etmektedir. Dolunay yöneticisi Mars’ın 26 Nisan’da Plüto’yla yapacağı kavuşum ve 6 Mayıs’ta Yeni Ay noktasına yapacağı kare, bu “bireysel bağımsız başlangıçlar” ile “toplumsal baskı” arasında yaşanacak güç savaşlarının tetikleneceği tarihlerdir. Dünyasal olaylarda da bu iki tarih silahlı kuvvetler, kolluk kuvvetleri, ateşle uğraşanlar, keskin alet kullananlar ve demirle ilgili saldırıları, çatışmaları, savaşı, yangınları ve kazaları gösterebilir.

Bu Yeni Ay, sizin Doğum Haritanızda hangi eve düşüyorsa o evle ilgili çok güçlü bir özgürleşme ve kişisel başlatma enerjisi alacaksınız.

Koç Yeni Ayından Burçlar Nasıl Etkilenecek?

(Uyarı: Burada değinilen burçlar Doğum Haritasında o burçta bulunan gezegenlerdir. Doğum Haritanızda hangi burçta hangi gezegeniniz bulunduğunu öğrenmek için Youtube kanalımdaki “DoğumHaritası Nasıl Çıkarılır?” videomu izlemelisiniz)

Doğum haritalarında 26 derece Koç burcunda gezegenleri olanlar, Yeni Ay’ın bağımsızlaştırıcı başlangıç yapma etkisini en güçlü alacak kişilerdir. Bu derecenin düştüğü ev başlangıç enerjisinin deneyimlendiği yaşam alanını gösterir. Buradaki gezegenin temsil ettiği fonksiyon ve yönettiği evler orijinal, farklılığını yansıtan başlangıcın nasıl bir süreçte yaşandığını anlatır.

Yeni Ay’dan, doğum haritasında 26 derece öncü burçlarda ( Yengeç, Terazi, Oğlak) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sürtüşmeli, meydan okuyucu, krizli; bununla beraber çok güçlü ve harekete geçirici bir etki alacaklar.

Doğum haritalarında 26 derece Ateş burçları (Yay ve Aslan) vurgulananlar daha kolay, rahat, şanslı ve yaratıcı bir etki alacak.

Doğum haritalarında 26 derece Hava burçları (Kova ve İkizler) dolu olanlar da fark ettikleri takdirde değerlendirebilecekleri özgürleşme fırsatlarıyla karşılacaklar.

Doğum haritalarında 26 derece Boğa, Balık, Başak ve Akrep bu Yeni Ayı görmediği için (inconjunct), daha gizli bir düzeyde bir rahatsızlık ve bunun fark edildiği takdirde bir yeniden düzenleme yapma enerjisi almaktadır.

1 comment:

 1. merhaba Efe bey,
  doğum haritamda
  merkür 28' yengeçte 1.evde
  plüton 21' terazide 4. evde
  uranüs 26' akrepte 5.evde
  neptün 22' yayda 6. evde

  yani? neler oluyor acaba? çok ciddi şeyler olduğu kesin gibi...

  biliyorum ki ciddi analiz ister, ama bir iki cümle yorumlayabilirseniz çok sevinirim...Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

  ReplyDelete