Saturday, July 14, 2018

Venüs Jüpiter Sekstili – 22 Temmuz 2018Venüs Jüpiter Sekstili – 22 Temmuz 2018

22 Temmuz Pazar, sevginin gezegeni Venüs ile büyümenin gezegeni Jüpiter arasında fırsatlara gebe bir sekstil var. Bu iki benefik gezegen arasındaki iyicil açı, değerlendirilmesi gereken fırsatları gösterir. Sağlıklı büyümeye ve aşk konusunda zenginleşmeye işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu dişil burçlar Başak ve Akrep, bu fırsatın yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu fırsatlı süreç, kusurları tespit edip onları düzelterek dönüşmeye gönüllü olmayı gerektirir.

Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı ilişki yeteneği/fırsatı, iyimserlik, neşe, sıcak kalp ve şans ile özdeşleştirmiştir. Sue Tompkins, bu gezegensel ilişkiyi geniş duygular, zenginlik, iyi hayat ve zevk olarak açıklamıştır.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri bu fırsatı kaçırmak, yani kısaca bugünü uyuyarak ve dış etkenlere karşı duyarsız kalarak geçirmek olacaktır. Bu oldukça fırsatlı transitin tek riski, fazla tembelliğe kapılma, aşırı yeme içme ve güzel olan her şey için fazla para harcamaktır.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap, sosyal ortamlara girmek, diğerleriyle sevgi ve fikir paylaşımında bulunmak, hayattan keyif almaktır. Jüpiter-Venüs ikilisi keyif verecek geçici bir flörtü veya daha uzun sürecek bir sevgi birlikteliğini gündeme getirebilir. Bu transit, finansal açıdan farkına varılıp değerlendirilmesi gereken fırsatları barındırır. Güzel sanatlarla uğraşmak, veya tatile çıkmak, dinlenip enerji toplamak için çok verimli bir zamandır. Genel olarak hayatın her alanında keyifli bir dönemdir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız, eğlenmeye, hayattan keyif almaya, mutlu olmaya, sevmeye ve sosyalleşmeye açık olmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 13 derece dişil burçlarda (Başak, Akrep, Oğlak, Yengeç) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar, çok şanslı bir etki alacaklar. 13 derece Boğa ve Balık burcunda gezegenleri olanlar, aynı anda hem dinamik bir zıtlaşmayı, hem de buradan doğacak bir yaratıcı şansı deneyimleyecek.

Tablo: “A Roman Feast”, 19th c., Roberto Bompiani

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

  

No comments:

Post a Comment