Sunday, October 14, 2018

Merkür Venüs Kavuşumu – 15 Ekim 2018Merkür Venüs Kavuşumu – 15 Ekim 2018

Yarın iletişimin gezegeni Merkür ile sevginin gezegeni Venüs kavuşuyor. Bu açı sevgi paylaşımı için iletişim kurmayı gösterir. Sevdiğini ifade etmeye, sosyal ilişkiler için bağlantı kurmaya işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu Akrep burcu, bu sevgi iletişiminin yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu iletişim görünenin ardında gizli olana, derinde olana nüfuz etmek, yoğun tutkulu paylaşımlarda bulunmak ve karşıdakiyle kaynaşarak dönüşmek için kuruluyor.

Robert Hand, bu açıyı hafif, rahatlatıcı, hoşa giden, sosyal, arkadaşcanlısı bir enerji olarak betimlemiştir. Aşkını ifade etmek için uygun bir transittir. Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı zarif, zevkli iletişim kurma, güzel sözcükler söyleme ve güzelliklerle iş yapmayla özdeşleştirmiştir

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri ilişkide yüzeyselliktir. Sevgi paylaşımında anlamsız sözler sarf edilebilir. Bu transitin bir başka tehlikesi romantik bağlantıları ve cinsel paylaşımları çıkar için kullanmaktır. Ayrıca yaşamın keyifli yönlerini ve eğlenceyi vurgulan bu etki, aşırı tembelliğe ve aylaklığa yol açabilir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap bugünü yaratıcı faaliyetlere ayırmaktır. Bu etki altında hem edebi alanda, hem de el becerileri gerektiren sanatlarda güzel ve estetik eserler üretilebilir. Bu rahatlatıcı etki güç toplamak için bir dinlenme dönemine işaret eder. Bu sebeple bu transitin olumlu kullanımı, sosyal aktivitelerde ve kültürel okazyonlarda etkin bir şekilde dinlenmektir. Koçta kavuşan Venüs-Merkür ikilisi aşk için adım atmayı gerektirir. Öncü ve spontan enerji, sevdiğini dile getirmeyi, ona açılmayı; ve onu elde etmek için harekete geçmeyi sunar. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız sevdiğinizle iletişime geçmeli; ayrıca ilgileriniz ve meraklarınız için yaratıcı faaliyetlere girişmelisiniz.

Bu açıdan doğum haritasında 8 derece Akrep burcunda gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok güçlü bir başlatma enerjisi şeklinde etkilenecekler. 8 derece sabit burçlarda (Boğa, Aslan ve Kova) gezegenleri bulunanlar daha dinamik, sürtüşmeli ve meydan okuyucu bir etki alacaklar. 8 derece dişi burçlarda (Yengeç, Oğlak, Balık ve Başak) gezegenleri olanlar daha şanslı, yaratıcı bir başlatma enerjisi alacaklar. Bu açı +/- 5 gün etkilidir. Dereceler için +/- 5 derece orb genişliği alınmalıdır.

Tablo: “Venus and Mercury”, 19th c., Pierre-Nolasque Bergeret

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004


No comments:

Post a Comment