Wednesday, December 12, 2018

Efe Erten'in 2019 Yılı Astroloji Analizi Serisi 2: Uranüs Boğa Burcunun ilk 6 derecesinde

Fotoğraf: NASA/JPL, Voyager 2, 14 Ocak 1986, 12.7 million km uzaklıktan

Efe Erten'in 2019 Yılı Astroloji Analizi Serisi 2: Uranüs Boğa Burcunun ilk 6 derecesindeEfe Erten
2019 yılı analizimize Uranüs’le devam ediyoruz. Uranüs de, Satürn gibi 2019’da yeni bir şey yapmıyor. 2018 Mayıs-Kasım arasında başlattığı “ekonomik deprem” sürecini, 2019 Mart itibariyle sabitlemek üzere Boğa burcuna geri dönüyor.

Boğa’daki Uranüs’ün ekonomik etkisinden bahsetmeden önce, bu gezegenin geçtiğimiz 2 yıldır Devlet Bahçeli ve Türkiye Siyaseti üzerindeki özel etkisinden bahsedelim. Uranüs geçtiğimiz 2 yıldır Koç burcunun son derecelerindeydi. Uranüs’ün bu yerleşimi, 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe kalkışmasıyla içine girdiğimiz yeni siyasi rejimi göstermektedir. Uranüs’ün siyasi etkisini spesifik olarak 3 ayda bir yaşanan Güneş-Uranüs sert açılarında görmekteyiz. Uranüs’ün 15 Temmuz 2016’da Güneş’le ilk sert açısında meydana gelen darbe kalkışmasından itibaren istisnasız her Güneş sert açısında Devlet Bahçeli’nin sürpriz bir çıkışıyla Türkiye siyasetini dizayn edişini izledik. Bu olayları hatırlayacak olursak: Bahçeli’nin Başkanlık Referandumu kararı alması, kararın TBMM’de kabul edilmesi, Referandumun yapılması, Cumhur İttifakı’nın kurulması ve 2018 Erken Seçiminin ilan edilmesi hadiselerinin hepsi bir Güneş-Uranüs sert açısında meydana geldi. Burada dikkat çekici olan tüm sert açıların, Uranüs Koç burcunun son derecelerindeyken yaşanmış olmasıdır. Bu bize bir hikaye anlatıyor. Ve Uranüs’ün Koç’u terk ediyor olması, hikayenin sonuna geldiğimizi gösteriyor.

Uranüs Ocak-Şubat 2019’da son kez Koç burcunu ziyaret edecek. Bu, 2016 15 Temmuz’uyla şekillenen ittifaklar üzerine kurulu siyaset rejiminin sonuna geldiğimizi göstermektedir. 19 Ocak 2019’da, Güneş-Uranüs’ün son kez 28 derece Koç burcunda sert açı yapacak. Bu tarih artık son kez ittifaklar lehine sürpriz bir karar alınacağını vurguluyor. 19 Ocak 2019 tarihinde yine Devlet Bahçeli’nin sürpriz bir çıkışıyla son kez Türk siyasetini şekillendireceğini görmekteyiz. Bu ani, beklenmedik çıkış Cumhur İttifakı için pozitif ve yine herkesi şaşırtacak, ters köşe bir siyasal hamle olacak.

Ancak Uranüs Mart 2019 itibariyle artık Koç burcunu temelli olarak terk ediyor ve 7 yıl kalmak üzere Boğa burcuna giriyor. Burada artık hikaye değişiyor. Uranüs Koç’tayken hikaye “yönetim” hakkındaydı. Başkanlık sistemi, tek başlı yönetim, tek lider, idare, güç gibi kavramlar üzerinden tartışmalar yapıldı, ittifaklar kuruldu, sandıklar kuruldu, seçimler yapıldı, anayasa değişti, sistem değişti ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk Başkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan seçildi. Böylece Koç süreci tamamlandı.

Uranüs Koç’tayken kurulan Cumhur İttifakı’nın, Uranüs’ün Mart 2019’da Boğaya geçişiyle dağılacağını görüyoruz. Bu tarihten itibaren artık Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkeyi tek başına yönetecek. Böylece Koç süreci tamamlanmış oluyor.

Şimdi Uranüs Boğa’ya girerken yeni bir hikaye başlıyor. Bu hikaye artık ekonomi üzerine kurulu. Mal, mülk, sahip olmak, madde, para üzerine kurulu. Uranüs Koçtayken “yönetim konusunda deprem” yaptı, eski yönetim sistemleri yıkıldı, yeni yönetim sistemleri (Koç) yıldırım hızında, aniden, yumruk gibi kuruldu (Uranüs). Şimdi Uranüs Boğaya girdiğine “ekonomik bir deprem” yapacak. Bu en düz anlamıyla ekonomik kriz demek. 33/35 yılda bir yaşanacak Ocak 2020 tarihli Satürn/Plüto kavuşumu bu global ekonomik krizi gösteriyor. Uranüs Boğadayken, yani “ekonomik deprem” yaşanırken gerçekleşecek ve köklü dönüşümlere işaret eden Satürn-Plüton kavuşumu Yeni Türkiye’nin Doğum Haritasında 2.evde, yani ekonomi evinde. Bu Ocak 2020’de Türkiye’nin ciddi bir ekonomik krizden geçeceğini ve Başkanlık Sisteminin bundan etkileneceğini gösteriyor.

Ancak Uranüs Boğa’yı sadece Türkiye ve Başkanlık Sistemi gibi dar bir çerçevede düşünemeyiz. Bu dünya çapında mevcut neo-liberal kapitalist ekonomi sisteminin sarsılacağını gösteriyor. Eski para sistemleri yıkılacak. Eski mülkiyet sistemi sarsılacak. Sermaye sahibi olmak, mal, mülk, para gibi konuları regüle eden hukuk baştan yazılacak. Dünyadaki servetinin yüzde 90’ını Dünya nüfusunun yüzde 1’inin elinde tuttuğu statüko yıkılacak. Bu devrim, Occupy Wall Street ya da Sarı Yelekliler gibi ama daha komünizm/sosyalizm tandanslı bir halk ayaklanması kanalıyla cereyan edebilir. Bitcoin gibi bir elektronik para biriminin çıkışıyla eski finans düzeni yeniden yazılabilir. Trump, Putin ve Marine Le Pen gibi aşırı sağcı, milliyetçi liderlerin dünyayı kapalı bir ekonomi düzenine sürüklemesiyle günümüz küreselci ve neo-liberal iktisat politikaları sonlanabilir. Ocak 2020’de yaşanacak global ekonomik kriz de bunun katalizörü olabilir. Kesin olan şu ki, 2018 Mayıs-Kasım arası fragmanını izlediğimiz ve Mart 2019’da temelli başlayacak 7 yıllık süreç, mevcut küresel ekonomik sistemi yıkıp yepyeni bir iktisat rejimi kuracak. Bu dönüşüm 7 yılda tamamlanacak. 2019, bu sürecin geri dönüşü olmayacak bir şekilde başladığına dair emareler göreceğimiz bir sene olacak.

Özetleyecek olursak: Uranüs Boğadayken, 2026’ya kadar sürecek bu 7 yıllık dönemde, ekonomi, mal, mülk, mülkiyet ve kapitalizmle ilgili ani, isyankar, yıkıcı olaylar gündeme gelecek. Dünya çapında kapitalizmin sarsıldığını göreceğiz. İçinde yaşadığımız ekonomik sistem ani bir değişikliğe uğrayacak. Ekonomik sistemde reform, revizyon ve bunların başarılamadığı noktalarda revolüsyon (devrim) gerçekleşecek. Böylece Uranüs Boğadayken ekonomide toplumu ileri götürecek, daha eşitlikçi, yenilikçi çözümler göreceğiz. Yeni teoriler, yeni uygulamalar öne sürülecek. İktisatta eski sistemi yıkan, ezber bozan yeni reçeteler yayınlanacak. Yeni mal mülk ilişkileri oluşturulacak. Bankalar ve borsalar kökten değişecek. Sanal paralar ve benzeri dijital ticarette yeni buluşlar eski sistemi yıldırım etkisiyle sarsacak. Sahip olmaktan (Boğa) özgürleşmek (Uranüs), dünya çapında komünizm, sosyalizm gibi artıdeğerin eşit dağılımı üzerine kurulu sistemlerin tekrar tartışıldığı ve uygulamaya geçirildiği bir zaman olacak. 2026’ya kadar sürecek Uranüs Boğa etkisiyle beraber, 2020 Aralık’ta Kova burcunda yaşanacak büyük Jüpiter-Satürn kavuşumuyla başlayan 200 yıllık Hava trigonu da teknoloji ve eşitlikçilik ışığında bir ekonomik devrim çağına işaret etmektedir. Bu işaretler yeni, özgür, bilimsel ve eşit bir çağın şafağında olduğumuzu gösteriyor. Bu çağın anahtar kelimesi mal mülk konusunda devrimdir.

Uranüs Boğadayken Yaşanan Gelişmeler
Yukarıda değindiğim “ekonomik depremi” daha iyi anlamak için, 84 yıl önce Uranüs Boğadayken yaşananları hatırlayalım:
-       Adolf Hitler aynı anda hem Alman başbakanı hem de başkanı unvanlarını kendinde toplayarak kendini “Führer” ilan etti (3 Ağustos 1934)
-       Çin’de Komünist güçler “Uzun Yürüyüş”ü sonlandırdı, Mao Zedong tartışmasız lider konumuna geldi (20 Ekim 1935)
-       Hitler, Rhineland’e asker çıkartarak Versailles Anlaşmasını çiğnedi. (7 Mart 1936)
-       İspanyol generalleri Franco ve Mola İspanya’da sağcı bir isyan çıkararak İspanyol İç Savaşını başlatı (17 Temmuz 1936)
-       İkinci Çin-Japon Savaşı başladı (7 Temmuz 1937)
-       Hitler Reichstag konuşmasında Yahudileri tehdit etti. (30 Ocak 1939)
-       Gandhi Hindistan’daki otokratik yönetimi protesto etmek için açlık grevi başlattı. (3 Mart 1939)
-       İspanyol İç Savaşı sona erdi, Madrid’de Franco hükümdarlığını ilan etti (28 Mart 1939)
-       Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle İkinci Dünya Savaşı başladı. (1 Eylül 1939)
-       Naziler’in Fransa’yı fethi başladı. (12 Mayıs 1940)
-       Auschwitz toplama kampı açıldı (14 Haziran 1940)
-       Fransa Nazi Almanyasına teslim oldu, Alman askerleri Paris’i işgal etti (15 Haziran 1940)
-       Bükreş’te 6000 Yahudi katledildi. (9 Ocak 1941)
-       Stalin Sovyetlerin başına geçti. (6 Mayıs 1941)
-       Britanya istihbaratı, Enigma makinasını ele geçirdikten sonra Alman casusluk kodlarını deşifre etti. (9 Mayıs 1941)
-       6000 Litvanyalı Yahudi Viszalsyan Kampında katledildi. (14 Temmuz 1941)
-       Naziler Berlin’de tüm Avrupa Yahudilerine karşı soykırım organize etmek amaçlı Wannsee Konferansını düzenledi. (20 Ocak 1941) 

Uranüs Boğadayken baskıcı liderlerin özel unvanlarla görev başına geçtiğini görmekteyiz. Hitler, Mao, Franco ve Stalin gibi totaliter yöneticiler mutlak hükümdar oldular. Uranüs’ün Boğada yolculuğunu sürdürdüğü Mayıs-Kasım 2018, Mart 2019 – Temmuz 2025 ve Kasım 2025 – Nisan 2026 tarihlerinde de bu trendin tekerrür ettiğini izleyebiliriz.

Uranüs’ün bir önceki Boğa geçişinde yaşanan yıkıcı savaş, “ekonomik bir depremin” nasıl felaketlere yol açabildiğini göstermektedir. 1929 Global Ekonomik kriziyle sarsılan Dünya düzeni Hitler’in, Mussolini’nin ve benzer diktatörlerin ortaya çıkmasına yol açtı. Yerle bir olmuş ekonomi içinde fakirlik, açlık ve sefaletle başa çıkan halk yığınları “bir çare” (!) olarak ambalajlanan diktatörlerin arkasında kümelendi. Böylece ekonomik bir deprem dünyayı daha önce hiç görülmemiş bir insanlık trajedisine sürükledi. Faşist rejimler altında dünya savaşları, insan onuruna yakışmayacak işkenceler, katliamlar ve soykırımlar yaşandı. Şimdi de Uranüs’ün Boğa burcunda ekonomiyi yıkacak bir depremle tehdit ettiği bu 7 yıllık süreçte, yokluk içine düşecek halk kitleleri dünyayı kökten değiştirecek aşırı uçta akımlara kendini kaptırma riski içinedir. Bunlar yaşanırken Ay Düğümlerinin Yengeç-Oğlak eksenindeki konumu yeni aşırı sağ liderlerin bu kitleleri hipnotize etmeye aday olduğunu gösteriyor. Trump’ın sembolize ettiği bu trend, aşırı milliyetçiliğin, ırkçılığın, karizmatik liderlerin, baskıcı politikaların, polis devletinin ve duvarları dışarıya kapamanın “yeni norm” olacağını göstermektedir. 2019’da iyice olgunlaşacak bu zemin bir dünya savaşı, halk ayaklanması veya ekonomik kriz şeklinde son vuruşunu 2020 Ocak’ta Satürn-Plüto kavuşumunda vuracak. Bu durumda 2020 Aralık’ta Jüpiter-Satürn kavuşumuyla 200 yıllık yeni hava çağına “sıfır noktasından” başlayacağımızı söyleyebiliriz.

Uranüs’ün Boğadaki Yolculuğu kişisel olarak ne anlama geliyor?
2019 Mart’ından itibaren 7 sene sürecek Uranüs Boğa döneminde bu etkiyi alan kişisel hayatlar 2 konuda köklü değişimler geçirecek: değer ve para!
Boğa Uranüs’ü etkisini alan kişiler, değer anlayışlarını yenilemelidir. Neye değer veriyorlar? Değerli olmak ne demek? Değerli olmak için ne yapıyorlar? Hayatlarında onlara değer katan şey nedir? Değeri nerede arıyorlar? Kendi anlam buldukları kişisel girişimlerinde mi? Yoksa diğer insanın gözünün içinde mi? Ötekinin onaylayan bakışında mı?
Uranüs Boğadan geçerken gerçekten benliğin özünden gelen bir değer sistemi inşa edilmelidir. “Bireysellik” burada anahtar kelimedir. Kişinin bireysel varoluşuyla uyumlu bir değer sistemi sağlamlaştırılmalıdır. Tamamen kişinin biricikliğinden çıkan bir değerler bütünüdür bu. Kişinin orijinalliği, özgünlüğü, tekilliği, farklılığı bu değer sisteminde tatmin edilmelidir. Kişi kendi sıra dışı ve farklı yönlerinin değerli olduğunu fark etmelidir. Kendine özgü yöntemlerle değer oluşturabildiğini idrak etmelidir. Böylece kendi yenilikçi yaklaşımlarında, ezber bozucu yöntemlerinde, “kutunun dışında düşünen” çözüm önerilerinde değer yaratır. Diğerlerinden farklı olan özelliklerini kabul ederek ve “tuhaflığını” sağlıklı bir şekilde ifade ederek değerli olduğunu anlar. Böyle yepyeni ve yenilikçi bir üslupla değer yaratır. Verimli olur. İstikrarı yeni, farklı ve özgün varoluşuyla yakalar. 
Burada “özgürlük” de bir anahtar kelimedir. Kişi Uranüs Boğadan geçerken özgürlüğünün değerini anlar. Serbestlik, bağımsızlık ve özgürlük konuları sağlam bir şekilde yapılandırılmalıdır. Boğada Uranüs daha ziyade “ekonomik özgürlüğün” altını çizer. Kişi yeni para kazanma yöntemleri yaratabilir. Yenilikçi, sıra dışı, orijinal ve farklı şekillerde maddi kazanç elde etme yolları bulabilir. Burada önemli olan, kişinin para kazanma şeklinin bireyselliğine uygun olmasıdır. Bireysel varoluş ile maddi kaynak üretme kavramları sağlıklı bir şekilde harmanlanmalıdır. Kişinin orijinalliği, özgünlüğü, biricikliği, nev-i şahsına münhasır özellikleri, farklılığı, para kazanma uğraşında ifade edilebilmelidir. Kişi ekonomik aktivitelerinde bireyliğini yaşayabilmelidir. Bu “kendi kendinin patronu olmak” veya bir sermaye yatırıp yeni bir girişim/işletme başlatmak için olumludur. Ama kendi farklılığını yansıtabilen maaşlı işler de, kişinin bireyselliğini ifade etmesine izin verdikleri ölçüde çok verimli sonuçlar doğuracaktır. Bu işlerde buluş yapmak, patent almak, sektörleri dönüştürecek paradigma değişimlerine imza atmak Uranüs Boğanın mucit enerjisine olumlu rezonans vermek olacaktır. Özetle, para kazanırken bireyliğini yaşamak, farklılığını ifade etmek, özgür hissetmek, yenilikçi yaklaşımlar katabilmek ve icat yapmak Uranüs Boğaya verilecek sağlıklı cevaptır.
Boğadaki Uranüs, var olan alışılmış değer sistemlerinden özgürleşmeyi ifade eder. Bunlardan farklı yeni bir değer sistemi geliştirmeyi talep eder. Bunun ekonomik anlamı, geleneksel para kazanma yöntemlerinden özgürleşme isteği doğurabilir. Daha genel olarak, paraya bakışı dönüştürebilir. Gençler arasında Materyalist anlayışın yıkıldığını görebiliriz. Biriktirme, sermaye oluşturma, ev alma gibi amaçlar giderek zayıflayacaktır. Bu materyal amaçlar için gecesini gündüzünü bir kurumsal markaya adamak olgusu sorgulanacak. Yaptığı işe yabancılaşma, ürettiği ürüne yabancılaşma, mensubu olduğu çokuluslu şirkete yabancılaşma ve bir birey olarak işgal ettiği pozisyona yabancılaşma süreçleri daha hissedilir olacak. Bir kurumsal yapıda “modern bir köle” olmak, bireyselliğini kaybederek “devasa bir makinanın dişlisi” konumuna indirgenmek ve materyalist hedeflerle “hayatını heba etmek” konuları daha zor kabul edilir yaşam tarzlarına dönüşecek. Kısaca zamanın ruhu  “Marx’ın Dönüşü”ne şahitlik edecek! Çokuluslu kurumsal şirketlerdeki pozisyonlardan istifa etmek, büyük şehirleri terk edip küçük yerleşimlere yerleşmek, burada bireysel yetenekleri kullanarak daha özgür para kazanma şekilleri geliştirmek, kendi farklı üretme becerilerini ve verimliğini fark edip şükür duygusu geliştirmek, huzuru ve istikrarı bağımsızlığında, farklılığında ve bireyselliğinde bulmak deneyimlenecek. Bu Uranüs Boğanın ifade ettiği “ekonomik devrim”in mikrokozmostaki tezahürüdür.
Siz Uranüs’ün 2018 yılında Boğadaki yolculuğundan nasıl etkileneceksiniz?
2019 Mart ayından itibaren Uranüs Boğa burcunun ilk 6 derecesini ziyaret edecek. Doğum Haritasında Boğa burcunun ilk 6 derecesinde gezegenleri olan 2019’da çok büyük sürprizler yaşayacaklar. Ani, beklenmedik, şaşırtıcı olaylar bir anda olacak. Peki bu olaylar ne hakkında? Olayların konusunu Uranüs’ün dokunduğu Doğum Haritasındaki gezegen ve ev belirleyecek. Bu gezegen ve ev ile ilgili ani özgürleşme, bağımsızlaşma, bireyselliğini ifade etme, orijinalliğini yansıtma ve farklılığını yaşama enerjisi yaşanacak. Kişisel hayatlarda bu konuda ani “depremler” veya “devrimler” tecrübe edilecek.

Bu etkiyi Güneş üzerinden şiddetli bir şekilde alacak kişiler 20 Nisan ile 26 Nisan arasında doğmuş kişilerdir.

Ayrıca Doğum Haritasında 0-6 derece arası Sabit burçlarda (Akrep, Aslan ve Kova) gezegenleri olanlar ani, beklenmedik, şaşırtıcı sürprizler yaşayacaklar. Ani başlangıç/bitiş, değişim, devrim ve özgürleşme enerjisi alacaklar.

Kasım 1974 – Ocak 1976 ve Mart 1976 – Ekim 1976 arasında doğmuş olanlar bir “Orta Yaş Krizi Transiti” olan Uranüs Karşıtlarını yaşayacaklar. Bu kişiler hayatlarında yeteri kadar özgür olup olmadıklarını sorgulayacak. Orijinalliklerini, özgünlüklerini, bireyselliklerini ve farklılıklarını yeteri kadar yansıtıp yansıtmadıklarını gözden geçirecekler. 2019 bu kişiler için hayatlarını tekrar özgür bir şekilde düzenlemek için büyük bir fırsat! Özgürlüklerine uymayan, bağımsızlıklarını kısıtlayan ve orijinalliklerini kısıtlayan her yapıyı yıkmak, kırmak ve alaşağı etmek isteyecekler. Serbestliklerini kısıtlayan her şeyi hayatlarından çıkarmak isteyecekler. 2019’u bozgunculuk, tuhaflık ve aykırılık için değil gerçekten özgünlüklerine, bireyselliklerine ve farklılıklarına uygun özgürlük modelleri inşa edecekleri bir şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. Bu hayatlarının geri kalanında gerçekten özgür ve özlerine sadık bir hayat sürmeleri için kilit roldedir!
Efe Erten, 12 Aralık 2018 İstanbul

2 comments: