Thursday, December 13, 2018

Efe Erten'in 2019 Yılı Astroloji Analizi Serisi 3: Jüpiter Yayda

Fotoğraf: NASA, ESA, and A. Simon (NASA Goddard)

Efe Erten'in 2019 Yılı Astroloji Analizi Serisi 3: Jüpiter YaydaEfe Erten
2019 analimizde Satürn ve Uranüs’ün yarattığı büyük köklü dönemsel değişimleri açıkladıktan sonra, şimdi daha yıl-bazlı Jüpiter etkisinden bahsedelim. Jüpiter 2019 boyunca güçlü olduğu Yay burcunda ilerleyecek.
Jüpiter 2019’da Türkiye Cumhuriyetinin 6.evinden geçecek. Bu ilk olarak orduyla ilgili hareketleri göstermektedir.
Jüpiter daha önce 1948, [1959-60], [1971-72], 1983, 1995, 2007 ve şimdi 2019 yılında Yay burcunda hareket etti. Bu yıllarda yaşanan olaylar 2019’a ışık tutmaktadır:
-       Marshall Planı imzalandı. (3 Nisan 1948)
-       Adnan Menderes ve Celal Bayar yargılanmak üzere Yassıada’ya götürüldü. (10 Haziran 1960)
-       9 Mart 1971 sol darbe teşebbüsü (9 Mart 1971)
-       12 Mart muhtırası verildi (12 Mart 1971)
-       1983’te Sıkıyönetim sürmekteydi. Yeni kurulan ANAP ile Turgut Özal ilk defa seçimlerde birinci oldu. (6 Kasım 1983)
-       İlk defa Siyasal İslam çizgisindeki bir parti olan Refah Partisi seçimlerde birinci oldu (24 Aralık 1995)
-       Yunanistan’la “Kardak Kayalıkları Krizi” çıktı (29 Aralık 1995)
-       Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde “e-muhtıra” yayınladı. (27 Nisan 2007)

Jüpiter’in Yay burcunda ilerleyip Türkiye Cumhuriyeti’nin “ordu” anlamına gelen 6. evinden geçtiği yıllara baktığımızda, aslında Jüpiter’in Türkiye’ye “şans”, “iyilik” veya “genişleme” değil; tam tersi askeri darbeler getirdiğini görmekteyiz. 60 darbesinin sonuçları, 71 darbeleri, 80 darbesinin sonuçları 2007 e-muhtırası olaylarının hepsi Jüpiter Yay burcundayken yaşandı. Aslında Türkiye’de yapılan tüm darbelerin NATO ve ABD bilgisi dahilinde ve bizzat tarafından yapıldığını bilenler için, Jüpiter’in yine Yay burcundayken imzalanan Marshall Yardımı çok şey anlatmaktadır. 1948’de İsmet İnönü’nün imzaladığı Marshall Yardımı neticesinde, Ulu Önder Atatürk’ün bağımsız bir Cumhuriyet olarak kurduğu Türkiye artık ABD etkisine girmiştir. Bu etkiden çıkmaya çalışıp biraz dik durmaya çalıştığı her anda ABD güdümündeki askeri darbelerle tekrar “hizaya çekilmiştir.” 60, 71, 80, 97, 2007 ve 2016 darbeleri bunun örnekleridir. Bu darbelerden 60, 71, 80 ve 2007 Jüpiter Yaydayken hüküm sürmüştür. 97 darbesi ise, Jüpiter Yaydayken iktidara gelen din referanslı Refah Partisine karşı yapılmıştır. 2016 darbesi de Satürn’ün yayda ilerlediği bir dönemde vuku bulmuştur.
Bu göstergeler, geçtiğimiz yıllarda ABD etkisinden çıkma emareleri gösteren, Putin ile yakın ilişkiler kuran, Şangay Beşlisini dile getiren, Avrasya’ya yaklaşan, Astana sürecini yürüten, Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla terör örgütleri PKK, PYD, YPG ve IŞİD’e karşı egemenliğini güvence altına alan Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız duruşundan rahatsız olan ABD’nin 2019’da bir askeri darbe ile Türkiye’yi “hizaya çekmeye” çalışacağını göstermektedir. ABD bu darbe planında hâlâ ordu içindeki kripto FETÖ’cüleri ve NATO yanlısı askerleri kullanmaya çalışacaktır. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 2019 yılında TSK içindeki ABD güdümlü hain şer odaklarına ve olası darbe planlarına karşı teyakkuzda olmaları gerekmektedir.

Jüpiter’in Yay burcundaki yolculuğunun genel anlamı nedir?
2019’da Jüpiter Yay burcundayken şu anahtar kelimeleri genişletecek: Maceracılık, uzak ufuklara açılmak, yabancı kültürler, gezi, seyahat, yolculuk, yurtdışı, anlam arayışı, felsefe, din, inanç, yüksek prensipler, etik, ahlak, hak, hukuk, adalet, idealizm, bilgelik, yüksek eğitim, yüksek bilgi, akademik hayat, iyimserlik, heves, ileri görüş, sağduyu, bağımsızlık ve hoşgörü.
Negatif olarak da patavatsızlık, kabalık, küstahlık, abartı, kibir, ukalalık, bilmişlik, yobazlık, sofuluk, dini bağnazlık, fanatizm, yargılama, önyargı, tembellik, tutulamayacak sözler verme ve bugünün işini yarına havale etme gibi gölge yönler 2019’da büyüyecek.
Jüpiter yay burcunda ilerlerken, Jüpiter’e özgü genişleme süreci, uzak ufuklara açılmayı, yabancı kültürleri tecrübe etmeyi, doğayı deneyimlemeyi ve büyümeyi içerir. Yaydaki Jüpiter, bu dönemde inancını yaşayarak büyüneceğini gösterir. Bu etki inanç, adalet, hoşgörü hissini geliştirir. Jüpiter’in kendi yönettiği Yay burcundaki transitinde eski zamanlardaki Hac yolculuğuna benzer bir yolculuk deneyimi tecrübe edilmelidir. Her handa yeni kişilerle karılaşmak, bu kişilerin kendininkinden son derece farklı inançlarıyla, yargılarıyla, kanılarıyla ve prensipleriyle temas etmek ve bu sayede görüş açısını genişletmek gerekir. Yaydaki Jüpiter’e verilecek olumlu cevap sizin mevcut yargılarınızla, sizinkinin tam zıttı farklı yargıları birlikte değerlendirmek, ve bunların sentezini yaparak daha hoşgörülü, bilge ve kabullenici bir yeni yaşam felsefesi oluşturmaktır. Bu süreç, deneyimlerinizi zenginleştirecek yolculuklar sayesinde gerçekleştirilebilir. 
Yay burcunda Jüpiter, kişiyi geleceğin olasılığına yöneltir. Uzaklardaki bir hedefe yönelik istek sayesinde büyüme ve gelişme görülür. Büyük benefiğin bu uğurlu yerleşimi iyimserliği, özgüveni, hayata inancı artırır. Daha bilgece, öngörülü, inançlı ve felsefi bir gelişme şansı sunar. Genel olarak deneyimleme merakı ve macera isteği verir. Jüpiter Yayda ilerlerken yaşamın anlamını keşfetme isteği artar. Kişi doğru yaşam prensiplerini keşfetmek ve geliştirmek ister. Burada Jüpiter etik, ahlak ve erdem konularını büyütür. Adalet, asalet ve yüksek erdem idealinin altını çizer. Asil ve erdemli bir hayata ulaşmak için soylu etik ve ahlaki değerler geliştirmek Jüpiter’in Yaydaki transiti sırasında geliştirmek gereken ödevdir.
Yaydaki Jüpiter hayata dair içsel inanç ile genişleme ve büyüme olanağı sunar. İyimser felsefi bir tutum ile daha büyük bir düzene inanç ve güven geliştirilir. Yaydaki Jüpiter’e verilecek sağlıklı yanıt, içsel ve dışsal keşif fırsatlarını değerlendirerek kendini geliştirmektir. Bu etki altında hayatın dini seviyesinin farkına varılır. Dinsel dünya görüşü yaygınlaşır. 
Yönettiği Yay burcunda güçlü olan Jüpiter varoluşta bir Allah’a güven hissi verir, işlerin yolunda gideceğine değin bir inanç ve iyimserlik aşılar. Bu etki altında kişi korunduğunu hisseder. Bu etkinin olumsuz yansıması her şeyi Allah’a bırakmak ve bugünün işlerini nasıl olsa hallolur diye yarına havale etmektir. Bu tembelliğe ve sorumsuzluğa yol açar. Jüpiter’in Yayda aşırı özgüven pompalamasıyla kişi yapamayacağı işlerin altına girebilir, sağlıksız genişleyebilir. Çok fazla genişleyip kontrolsüzce yayılırken, burnunun ucunu görememek sorunlara yol açar. Jüpiter’e verilen bu sağlıksız cevap, ukalalık ve kibir şeklinde tezahür eder. Kendinden aşırı memnun bir tutumla kişi kendi kapasitesini aşan işlere girer. Normalde kazanılabilecek savaşlar bile bu aşırı kendini yüksek gören tutum yüzünden kaybedilebilir. 
Yaydaki Jüpiter’in olumsuz kullanımı kendi doğrusunu tek doru olarak görmekir. Bu fanatikçe her şeyi ve herkesi yargılamaya yol açar. Fikirler, kanılar çok keskinleşir. Jüpiter’e verilen yanlış cevap “her şeyi bilirim” tavrı takınmaktır. Herkesin işine burnunu sokmak, yetkili ağzıyla konuşmak sorunlara yol açar.
Jüpiter’in Yay burcundaki transiti yabancı ülkelerle ilgili deneyimleri artırır. Yolculuklar artar. Tercümanlık, turizm, yüksek öğrenim, akademisyenler, akademik dünya, uluslarası her türlü iş, dış ticaret, uluslarası diplomasi ve politik işler bu dönemde Jüpiter’in genişleten, büyüten ve uğurlu etkisini alır. Bu süreçte yaşamda anlam arayışı, felsefe, din, tarikat ve spiritüel rehberler ile ilgili deneyimler artar. Hukuki konularda ve sporla ilgili meselelerde nicelik ve ehemmiyet açısından bir büyüme görülür.

2019’da Yay burcundaki Jüpiter sizin Doğum Haritanızı nasıl etkiler?
2019’da Jüpiter Yay burcundan geçerken, Yay burcu sizin haritanızda hangi evdeyse, bu evle ilgili “şanslı” gelişmeler yaşanacak. Bu evin konusu 2019 boyunca genişleyecek, büyüyecek. Bu evle ilgili daha önce istenen ama ulaşılamayan hedefler 2019’da size erişilir kılınacak. Bu evle ilgili uzak ufuklara genişlemek, bir ideali gerçekleştirmek, yeni ihtimallerle karşılaşmak, büyümek, enginleşmek, genişlemek ve “ödül” almak deneyimleri yaşanacak.
Doğum Haritasında Yay burcunda bulunan gezegenlere 2019’da Jüpiter “şanslı dokunuşunu” yapacak. 2019’da bu gezegenlerin ifade ettiği konularda genişleme, iyicil büyüme ve şans tecrübe edilecek.
Efe Erten, 13 Aralık 2018 İstanbul

No comments:

Post a Comment