Monday, December 31, 2018

Efe Erten'in 2019 Yılı Astroloji Analizi Serisi 5 Oğlak Burcunun 15 derecesinde Güneş Tutulması (6 Ocak 2019)

Fotoğraf: NASA

Efe Erten'in 2019 Yılı Astroloji Analizi Serisi 5 Oğlak Burcunun 15 derecesinde Güneş Tutulması (6 Ocak 2019)Efe Erten

2019 yılında en zorlayıcı ve dönüştürücü etkileri alan Oğlak burcu, 6 Ocak’ta da dönüştürücü bir Güneş Tutulmasına sahne olacak. 

Bu Güneş Tutulması, Saros serisi 2 Güney’e mensup. Bernadette Brady bu seriyi, sıra dışı gruplarla özdeşleştirmiştir. Bu Güneş Tutulmasından etkilenen haritalar özellikle şifacılık, sanat ve insanlık sevgisi konularında çalışan cemiyetlerle bağlantıya geçer. Böyle hayırsever topluluklardan çok şey kazanır.

Saros serisi 2 Güney ilk tutulmasını 17 Nisan 991’de Güney Kutbunda üretti. Bu haritada dikkati çeken Tutulmanın Uranüs’le sıkı bir kare yapması. Bu tutulmanın beklenmedik olaylara, ani gelişmelere ve şoke edici durumlara gebe olduğunu gösteriyor. Aşırı özgürlük ve bağımsızlık isteği isyankârlığa yol açabilir. Bireyliğin ve farklılığın sağlıklı bir şekilde ifade edilemediği durumlarda tuhaf, garip ve acayip hareketler gözlemlenebilir. Bu haritada ayrıca Uranüs’ün Satürn’le kavuşumu, ve bu oluşumun tutulmaya karesi, özgürlüklerin baskıcı bir otorite tarafından kısıtlanabileceğini gösteriyor. İsyankar direnişlerin otorite figürlerinin yasaklayan, ceza veren ve sınır koyan yaklaşımıyla baskı altına alınacağını vurgular. Bu Satürn/Uranüs ilişkisi olumlu entegre edildiğindeyse toplumu ileri götürecek devrimlerin yapılandırıldığını, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik yolunda atılan adımların ete kemiğe büründüğümü gözlemleriz.

Saros serisi 2 Güney daha önce 1928 Kasım 12, 1946 Kasım 23, 1964 Aralık 4, 1982 Aralık 15, 2000 Aralık 25’te tutulmalar üretti. Şimdi 6 Ocak 2019’daki tutulmayı daha iyi anlamak için, bu dönemlerde olan olayları hatırlayalım:
-       Harf Devrimi yapıldı. (1 Kasım 1928)
-       Martin Luther King Jr. Nobel Barış Ödülü'nü aldı. (10 Aralık 1964)
-       Darbe anayasası %91,3 evet oyuyla kabul edildi. 12 Eylül Anayasası yürürlüğe girdi. Kenan Evren Cumhurbaşkanı ilan edildi. (7-9 Kasım 1982)
-       Türkiye genelinde ölüm orucu yapılan 20 cezaevine “Hayata Dönüş Operasyonu” yapıldı. 32 kişi öldü. (19 Aralık 2000)

Bu örneklerde, Saros Serisi Güney 2 ailesinin, gerçekten de ilk tutulma haritasındaki Satürn/Uranüs kavuşumun vaat ettiği gibi devrimleri yapılandırdığını ve devrimcileri ödüllendirdiğini görüyoruz. Ancak ilksel tutulma haritasındaki Satürn’ün sağlıksız bir şekilde Uranüs’ü bastırdığı örneklerde ise darbecilerin iktidarını sağlamlaştırdığına ve hapishanelerde devlet baskısının şiddetlendiğine şahit oluyoruz. 


Bu bilgiler ışığında 6 Ocak tutulmasında dünya çapında devletlere ve liderlere karşı patlak verebilecek halk isyanlarının baskıyla ezileceğini söyleyebiliriz. Ancak toplumu ileri götürecek, herkesin eşitliğini, özgürlüğünü ve kardeşliğini talep eden, akıllıca ve dürüstçe yapılandırılmış devrimci hareketler başarıya erişebilir.

6 Ocak 2019 Güneş Tutulması haritasında gözlemlenen en çarpıcı açı, Satürn ve Plüton’un tutulmayla kavuşması. Bu bize 12 Ocak 2020’de yaşanacak global ekonomik krizi (Satürn Plüto kavuşumu) hatırlatıyor. Aynı açının exact hale geçmeden tam bir yıl önce tutulma üzerinde birleşmesi, 6 Ocak 2019 tutulmasının, 12 Ocak 2020 global ekonomik krizini erkene çekeceğini gösteriyor. 6 Ocak 2019’da özellikle Avrupa merkezli bir finansal krizinin patlak vereceğini ve bunun dünya ekonomilerini zorlayıcı bir şekilde etkileyeceğini görüyoruz.

6 Ocak 2019 Güneş Tutulması Başkanlık Sisteminin de para evinde (2.ev) yaşanacağı için, Türkiye bu finansal krizden negatif etkilenecek. 6 Ocak’ta Dolar ve Euro’nun aniden yükselmesi sebepli ekonomik bir türbülans yaşanacak. 6 Ocak 2019’da ülkenin parası, borsası, bankaları evindeki (2) Plüton’u üzerinde tutulma ekonomiyi sarsacak ve dönüştürecek. Ciddi döviz kuru dalgalanmaları, borsada puan kayıpları ve bankacılık sistemiyle ilgili sorunlar şeklinde ekonomik imtihanlar tecrübe edilecek.
6 Ocak Güneş Tutulması Türkiye Cumhuriyetinin düşman evinde (7.ev). Bu konum, Türkiye’nin Suriye’deki savaşta daha etkin bir rol oynayacağını gösteriyor. ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle Türkiye, Suriye’deki “terör koridorunu” temizlemek için YPG ve PYD terör örgütlerine karşı önemli bir hamlesini 6 Ocak tutulmasıyla yapacak. Münbiç’e operasyon ve Fırat’ın Doğusuna müdahale 6 Ocak Güneş Tutulmasıyla beraber yürürlüğe sokulacak. Ancak 13 Ocak’ta kesinleşen Jüpiter-Neptün karesi bu hikâyede perde arkasında dönen gizli oyunların olduğunu göstermekte. ABD çekilmekten vazgeçebilir. Bu Trump ile Pentagon ya da ABD derin devleti arasındaki bir çekişme sonucu gündeme gelen bir rücu olabilir. Bir başka ihtimal vitrinde ABD çekiliyormuş gibi görülürken 5 yıldır bölgede faaliyet gösteren savaş memurlarının, teröristlerin ve casusların sadece ABD üniformasını çıkaracağı ancak olay mahalinde incognito faaliyete devam edeceğidir. ABD resmen çekilse de dağıttığı silahlar ve eğittiği teröristler cephede konumlanmaya devam edeceğinden, bu cenahlarla 6 Ocak’ta bir savaş patlak verebilir. Ayrıca bir önemli ihtimal de ABD’nin önce Türkiye’nin Suriye’de terör örgütleriyle savaşmasına göz yumması; Türkiye’yi Suriye’deki savaşın tam kalbine çekmesi, 6 Ocak’ta devamında da tam da bunu gerekçe göstererek Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef almasıdır. Jüpiter-Neptün’ün hüküm sürdüğü sisli ortamda gerçek asla görülemeyeceği için atılan adımlara çok dikkat edilmelidir. Perde arkasında gizli planların yapıldığı, “iyi/dost/müttefik” görünenlerin aslında arkadan kuyu kazdığı bilinmelidir.

Düşman evinde (7.ev) meydana gelen 6 Ocak Güneş Tutulması ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası ilişkilerde yürüttüğü denge politikasını sürdürebilmesi için kritik önem taşımaktadır. Diken üstündeki ABD-Rusya ya da Trump-Putin dengesi bu son ABD’nin çekilmesi gelişmesiyle iyice pamuk ipliğine bağlı hale gelmiştir. Aslında bu ABD-Rusya ikileminin hâlihazırda gündeme gelmesi, 6 Ocak tutulmasının etkilerinin şimdiden başladığını göstermektedir. 6 Ocak’ta ABD-Rusya partnerlerinden biriyle sürtüşmekten kaynaklı gerilim ve devamında doların birden aşırı yükselmesi gibi bir ekonomik zorluk öngörülmektedir.

Neticede hem Suriye’de YPG/PYD terör örgütleriyle yapılacak çatışma, hem de ABD-Rusya ekseninde yaşanacak gerilim, 6 Ocak 2019’un Türkiye Cumhuriyeti’nin biyografisindeki önemli bir “kendini tekrar inşa etme” anı olduğunu gösteriyor. Burada düşman bir terör örgütü veya devlet ile gerilim kanalıyla Türkiye’nin kimliksel dönüşümünü yeniden yapılandırılmaya başlayacağını görüyoruz. Tutulmaya çok yakın, 9 Ocak 2019’da gökyüzündeki Satürn’ün Türkiye’nin natal Plüton’una karşıt yapması da, bu tarihlerde yabancı ülke ile önemli bir çatışma, gerilim ve savaş imtihanı yaşanacağını vurguluyor. 7.evdeki tutulma ise 6 Ocak 2019’da Türkiye’nin yabancı ülkeyle çatışma, gerilimi savaş kanalıyla dönüşeceğine işaret ediyor.


Bu Güneş Tutulması sizin Doğum Haritanızı nasıl etkiler?

Doğum Haritanızda 15 derece Oğlak burcunda olan gezegenleriniz ve eviniz tutulmanın dönüştürücü etkisini alır. Öncü burçların (Yengeç, Koç ve Terazi) 15 derecesinde gezegeni olanlar harekete geçirici bir gerilim deneyimler. Bu derecenin +/-5 derece çevresi de etkiyi alır. Tutulmanın düştüğü evin konusu, bir yıl boyunca yaşamınızın temasını belirler. Özellikle tutulma sezonunda etkisi tezahür eder.


Efe Erten, 31 Aralık 2018 İstanbul

No comments:

Post a Comment