Friday, December 7, 2018

Yay Burcunda Yeni Ay – 7 Aralık 2018


Yay Burcunda Yeni Ay – 7 Aralık 2018

Bugün sabah 10:20’de Yay burcunun 15 derecesinde bir Yeni Ay meydana geldi. Bu Yeni Ayı, Uranyen Astrolojide kullanılan “Transneptünyen Objeler”, “Asteroidler”, “Orta Noktalar” ve “90° Kadran” metoduyla inceleyelim.

Yeni Ay, Güneş ile Ay’ın aynı derece ve dakikaya geldiği özel bir andır. Yeni başlangıçları gösterir. 30 günlük bir döngünün tohumlarının atılması anlamına gelir. Yeni Ayın meydana geldiği burç derecesi ve dakikası, önemli bir enerji ekseni oluşturur. Bu derece ve dakikayı ortasına alan gezegen çiftleri, Yeni Ayın başlatıcı enerjisiyle tetiklenir. Bu 30 günlük süreç de, gezegen çiftlerinin ifade ettikleri anlamlarla şekillenir. Bu 30 gün yaşanacak olayları tespit etmek için, bu Yeni Ay ekseninde meydana gelen orta noktaları inceleyelim:


🔴* Koç Noktası / Admetos = Güneş = Ay: Sirkülasyon, Durma, Kımıldamama, Dünyada Ölüm, Ham maddeler, Her Yerde Direniş. Şiddetli Halk Direnişi. Çok İnsanın Ölümü.


🔻Satürn / Juno = Güneş = Ay: Çift olma görevini yerine getirme. Hasta bir eşin yükünü taşıma. Evliliğin üzerinde kara bulutların gezmesi. Cinsellik konusunda dar görüşlülük, aşırı ahlakçılık ve iffet taslama. Şovenizm. Aşırı Milliyetçilik. Kadın hakları savunucusu.
🔻Uranüs / Vulcanus = Güneş = Ay: Yıldırım. Gücün aniden ortaya çıkması. Büyük güç gösterisi. Patlama. Muazzam gerilim. Elektrik enerjisi. Yüksek gerilim hattı. Büyük tehdidin hüküm sürdüğü günler. Vücuda yönelik büyük tehlike. Vücudun aniden şiddete maruz kalması. Provoke edilmiş halk. Bir Milletin gücünün sürpriz bir şekilde ortaya çıkması.
🔻Juno / Hades = Güneş = Ay: Evlilik danışmanlığı almak gerekmesi. Evlilik kurumunu öldürme. Felaket getiren aşk hayatı. Hapis.
🔻Cupido / Admetos = Güneş = Ay: Yalnızlık. İnziva. Birliklerin dağılması. Ailenin yıkılması. Cemaatin çözülmesi.
🔻Plüto / Ceres = Güneş = Ay: Ayrıntılara aşırı takılmak işbirliğini engelliyor. Değişen planlar. Erkek egemenliğe isyan eden bir kadın.
🔻Uranüs / Vesta = Güneş = Ay: Kaza ile ölüm. Anneyi öldüren araba kazasında sürücü. Otorite figüründen beklenmedik bir meydan okuma. İlerici idealizm. Sıra dışı hedefler. Olağandışı meydan okumalara göğüs germe.
🔻Venüs / Ay Düğümleri = Güneş = Ay: Aşk bağları. Kadınlarla veya çok kişiyle sevgi bağı. Birlikler.
🔻Ay Düğümleri / Apollon = Güneş = Ay: Çok kişinin katıldığı birlikler. Özgürlük. Eşit ve özgür insanların birleşmesi.


İlk olarak, Yeni Ayın, Koç Noktasını içeren bir orta noktada olması, bu Yeni Ayı dünyasal açıdan önemli kılıyor. Bu Yeni Ayın etkisini ülkeler, liderler ve dünya siyaseti arenasına taşıyor. Koç noktası / Admetos orta noktası “Şiddetli Halk Direnişi” anlamına geliyordu ve bu etkinin şimdiden Fransa’daki “Sarı Yelekliler” isyanıyla dünya siyaset arenasında tezahür ettiğini görüyoruz. “Birlik kurma” (Düğüm/Venüs), “eşit ve özgür insanların birleşmesi” (Düğüm/Apollon), “kışkırtılmış halk” ve “ulusun gücünün sürpriz bir şekilde açığa çıkması” (Uranüs/Vulcanus) anlamına gelen başka orta noktalar ise bu etkiyi pekiştiriyor. “Şovenizm” ve “aşırı milliyetçilik” anlamındaki orta nokta (Satürn/Juno), Sarı Yelekliler arasında yer alan ultra milliyetçi fraksiyonları ortaya koyuyor. Yine “her yerde halk direnişleri” sembolü, olayların emsal teşkil edip dünya çapında benzer direniş hareketlerinin yayılmasına vesile olabileceğini vurguluyor. “Vücudun şiddete maruz kalması” ve “nüfusun önemli kısmının ölümü” anlamını içermesi ise, Fransa’da polisin olayları kanlı bir şekilde bastırabileceğine işaret ediyor.

Yeni Ayın bir başka politik anlamı, kadın siyasetçilerin ve annelerin başına gelebilecek kazalardır. Burada ölümle sonuçlanabilecek araba kazalarına karşı dikkatli olmak gerekir. (Uranüs/Vesta) “Patlama”, “halkın büyük kısmının ölümü” gibi kelimeleri barındıran Yeni Ayda, terörist saldırı tehlikesi söz konusudur. Küçük detaylarda anlaşmazlık yüzünden siyasi ittifakların dağıldığını görebiliriz. (Plüto/Ceres) Bunun olası tezahürü, Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun bazı illerde ve büyük şehirlerde detay sayılabilecek konularda uzlaşmaya varamamaları sonucu 31 Mart Yerel Seçimlerinde yapmayı planladıkları Millet İttifakını dağıtmaları olabilir. Yine Kemal Kılıçdaroğlu’nun Avrupa ziyaretinde, Alman Meclisi’nde PKK’nın uzantısı YPG terör örgütü flaması açan bir vekille toplu fotoğraf çektirmesi konusu, Türk Milliyetçiliği ideolojisinin temsilcisi İyi Parti ile bir ittifakı tehlikeye düşürebilir.

Yeni Ayın kişisel etkisini incelediğimizde, evlilikler ve uzun süreli ilişkilerle ilgili zorlayıcı etkileri görmekteyiz. Aslında pozitif anlamda bağ kurmak, birlikte olmak ve hoşa giden birlikteliklerde bulunmak (Venüs/Düğümler ve Apollon/Düğümler) Yeni Ayın ana konusu. Bu iyicil etki, ilişkileri olumlu açıdan gündeme getirse de, verimli sonuç almak ancak bazı meydan okuyucu imtihanlardan geçtikten sonra mümkün. Bunlardan biri, bir eşin hastalık, engel ve zayıflık sebebiyle sorumluluğunu alma, veya duygusal sorunlar sebebiyle eşi “yük olarak” algılamadır (Satürn/Juno). Diğeri ise, ilişkilerde en küçük ayrıntıyı bile takıntılı bir şekilde didiklemek, küçük pürüzlerin üzerinde durmaktır (Plüto/Ceres). Bu imtihanlara sağlıklı cevap verilmediği takdirde evliliklerin veya ilişkilerin ani bitiş (Cupido/Admetos) tehlikesi mevcuttur. Bu süreçten sağlıklı çıkmak için çift olmanın sorumluluğunu almak, ilişkiye karşı görevleri istekli bir şekilde yerine getirmek ve “pire için yorgan yakmamak” yani bir sorunlu detay için çift olma müessesini heba etmemek gerekir. Evlilik danışmanlığı almak (Juno/Hades) mevcut sorunları tespit etmek, farkındalık geliştirmek ve birlikte çözümler üretmek için yapıcı olabilir. Bu yok sayıldığında aşk hayatının felaket getirmesi veya bir kurum olarak evliliğe karşı olma (Juno/Hades) ihtimalleri söz konusudur. Her şeye rağmen, bir çift olmak konusunda emek veren, gönüllü ve özverili bireyler için “hoş birlikler” inşa etmek, herkesin eşitliğine ve özgürlüğüne saygı üzerine kurulu birliktelikler geliştirmek (Venüs/Düğümler ve Apollon/Düğümler) mümkündür. 15 derece değişken burçlarda ve 0 derece sabit burçlarda gezegeni ve hassas noktaları olanlar, bu 30 gün boyunca mutlaka şu anda sahip oldukları sevgi birliktelikleri için emek vermeli ve ilişkide bilinçli, yapıcı şekilde hareket etmelidir.

Yazıdaki etkiler sadece 15 derece 07 dakika Değişken burçların (İkizler, Başak, Yay ve Balık) ve 0 derece 07 dakika Sabit burçların (Boğa, Akrep, Aslan ve Kova) +/- 1 derece yakınında kişisel noktaları ([Ben: MC, Güneş, Ay]; [Sen: Asc, Ay Düğümleri]) olanlar için geçerlidir.

Kaynakça
Donath, Emma Belle. Asteroids in midpoints. American Federation of Astr, 1982
Ebertin, Reinhold. The combination of stellar influences. American Federation of Astr, 1994.
Munkasey, Michael. Midpoints: Unleashing the Power of the Planets. ACS Pub., 1991.

Rudolph, Ludwig. Rules for planetary pictures. Hamburg, Germany: Witte-Vertag, 1974

No comments:

Post a Comment