Sunday, April 7, 2019

Güneş Satürn Karesi – 10 Nisan 2019


Güneş Satürn Karesi – 10 Nisan 2019

10 Nisan Çarşamba, benliğin ışığı Güneş ile sorumluluğun gezegeni Satürn arasında gergin bir kare açı gerçekleşecek. Bu açı benliğin özünde yetersizlik hissini ve korkuyu gösterir. Kimliği yapılandırmakta sorunlara işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu öncü Koç ve Oğlak burçları, bu kimlik sorununun yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu sorun, egonun isteklerinin süper egonun dayattığı sorumluluklarla çelişmesinden kaynaklanıyor.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri otorite figürleri (baba, patron, vb.) karşısında aşağılık kompleksine yenik düşmektir. Satürn’ün hilesi “yapamazsın, beceremezsin” şeklinde korkutmalara kanıp, isteklerinden vaz geçmektir. Bu transit altında yaratıcı enerjileri bastırma tehlikesi söz konusudur. Karamsar, depresif ruh halinde kendin olmaktan korkmak, kimliğini sağlam bir şekilde yapılandıramamak çöküşü getirir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap egonun istekleri ile süperegonun yükümlülüklerini dengelemektir. Kare açı bir kriz getirdiği gibi, bu konuda harekete geçmeyi de mecburi kılacaktır. Bu sebeple, her türlü korkutmaya, yıldırmaya ve engele rağmen kimliğin özünden gelen istekler için çaba sarf etmek gerekir. Bu yaratıcı istekleri disiplinle ve çalışkanlıkla fiziki dünyada somutlaştırmak gerekir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız karamsarlığa kapılmadan, benliğinizi sağlamlaştırmalı, bilinçli isteklerinizi sorumlu, gerçekçi bir şekilde inşa etmelisiniz.

Bu açıdan doğum haritasında 20 derece öncü burçlarda (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sert bir şekilde etkilenecekler.

Tablo: "La Mort de Sardanapale", 1827, Eugène Delacroix

No comments:

Post a Comment