Saturday, April 13, 2019

Juno Merkür Karesi - 14 Nisan 2019


Juno Merkür Karesi - 14 Nisan 2019

Yarın çift olmanın asteroidi Juno ile iletişimin gezegeni Merkür arasında sürtüşmeli bir kare açı gerçekleşiyor. Bu açı antlaşmalarda adalet talebi sebebli krizleri gösterir. Yasal belgelerin imzalanmasıyla ilgili gerginliklere işaret eder. Buralarda en küçük detayın bile hesaplanması anlamına gelir. Gezegenlerin bulunduğu değişken İkizler ve Balık burçları bu “ilişkide iletişim krizinin” yaşandığı psikolojik süreci gösterir. İlişkide mantık, rasyonalite ve netlik isteği, iletişimdeki bulanıklıktan ve muğlaklıktan negatif etkilenmektedir.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri, bir ilişkiye iletişim sebebiyle zarar vermektir. Ağızdan çıkan tartılmamış sözler ve doğru kurulamayan cümleler neticesinde karşı tarafa yanlış mesajın aktarılması, bağlılıkları zedeleyebilir. Evlilik kurumu ya da uzun süreli bir ilişki, yanlış yürütülen bir iletişim imtihanından geçer. Aynı şekilde iş ortaklıklarında, ve yasal bağlarda üretilen resmi belgelere özellikle dikkat etmek gerekir. Hukuki dokümanlar, evlilik cüzdanları, profesyonel belgeler, ortaklık sözleşmeleri ve birleşme antlaşmaları bu açı altında sorun yaratabilir. Bunlar hakkında kılı kırk yaran, en küçük bir detaya bile takılan ve her şeyi sayan, hesaplayan akıl da birliktelikleri zorlayabilir. Güven üzerine kurulu evliliklerde ve bağlarda taraflar, bu eleştirel gözün sorgulamasından alınıp birlikteliği dağıtabilir. Toplumsal adetleri rencide eden sözcükler kurulabilir. Adab-ı muaşerete uymayan bir üslup söz konusudur. Düğün gibi sosyal seremoniler ya da törenler hakkında yapılan sohbetlerde anlaşmazlıklar vuku bulabilir. Sosyal gelenekler, görenekler ve töreler, sağlıklı iletişimin kurulmasını engellemektedir. Juno-Merkür karesi ayrıca, ilişkide eşitliğin sağlanması konusunda iletişim problemlerine işaret eder. Taraflar adaletsizlik hissettiğinde yaralayıcı bir dil kullanabilir. Eşitlik takıntısı zihni ele geçirir. Juno-Merkür karesi altında, kıskanç bir akıl tüm zihinsel melekelerini eşini gözetlemeye, izlemeye ve onun izini süremeye seferber edebilir. Kıskanan taraf, eşin olası sadakatsizlik girişimlerini engellemek için onun iletişim kanallarını bloke etmeye çalışır.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap, ilişkilerde akl-ı selime uygun iletişim kurmaktır. Eşle ölçülü, sağduyulu ve yerinde bir lisanla konuşmaktır. Ortaklıklarda sosyal geleneklere, adetlere ve adaba uygun sözcükler kurmak, zarif bir kafa yapısıyla düşünmektir. Juno, kendinden çıkıp öteki insana yönelmektir. O insanla birebir ilişkidir. Ve böyle bir mahrem ilişki sayesinde kendini tamamlamaktır. Merkür’ün zorlayıcı karesi, fazla rasyonel olmanın ve her şeyi akla mantığa uydurmanın bu öteki insanla bağlantı kurma sürecini zorladığını gösterir. Eleştirel beyin öteki insanla duygusal ve ruhsal birleşmeyi engeller. Analiz etme, her şeyi en küçük parçasına ayırma, sözcüklere ve mantık zincirlerine bölme, öteki insanla bire bir ilişkiye ket vurur. Juno-Merkür karesinde bu Merküryen analizi ve mantığı ölçülü ve sağduyulu bir seviyede tutmak, parçalara ayıran değil, toplayan ve bir bütüne birleştiren bir kafa yapısına evrilmek uygundur. Beyin, sözcükler ve iletişim çift olmak, öteki insanla birleşmek ve kendini onda tamamlamak için istihdam edilmelidir. Evlilikte, ilişkide, iş ortaklığında, ve sosyal gelenek temelli bir bağlılıkta eşitlik ve adalet kavramı net bir şekilde, sağlıklı bir iletişimle oturtulmalıdır. Taraflar adil ve eşit bir sosyal müessesede oldukları konusunda uzlaşmalıdır. Kurulan ittifakların, bir taraf kazanırken diğerinin mecburen kaybettiği “sıfır-toplamlı bir oyun” şemasına değil, herkesin fayda sağladığı bir “kazan-kazan” modeline dönüştürülmesi gerekir. İttifakın içeriği sağlıklı istişare edilmelidir. Juno-Merkür zorlayıcı açısı sağlıklı harmanlanabilirse, giyim, süsleme, mücevher ve takı hakkında yazı yazılabilir, katalog hazırlanabilir veya bu ürünlerin trafiğinin yapılacağı lojistik kanallar hizmete açılabilir. Evlilik davetiyesi, “save the date” kartı gibi sosyal tören haberleri dolaşıma sokulabilir. Bir şirket birleşmesini, ortaklığı ilan etmek veya bir ittifakın halkla ilişkiler çalışmalarını ve iletişimini yapmak bu açının verimli kullanımıdır.

Bu açıdan doğum haritasında 27 derece değişken burçlarda (İkizler, Başak, Yay ve Balık) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sert, sürtüşmeli ve ikili meydan okumalar şeklinde etkilenecekler.

Tablo: “Juno and Argus”, 1611, Peter Paul Rubens  

No comments:

Post a Comment