Saturday, June 8, 2019

Güneş Neptün Karesi – 9 Haziran 2019

Güneş Neptün Karesi – 9 Haziran 2019

Yarın benliğin ışığı Güneş ile hayallerin gezegeni Neptün arasında sürtüşmeli bir kare açı var. Bu açı aldanma, kandırılma riskinin yüksek olduğunu gösterir. İstekler, bilinçli amaçlar ile hayallerin, ideallerin çatıştığına işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu değişken İkizler ve Balık burçları, bu bilinç-hayal çatışmasının yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu çatışma, meraklı, bilgiye aç ve rasyonel istekler ile hayalci, aldanan ve belirsiz idealler arasında cereyan ediyor.

Robert Hand, bu açıyı hayat yolunda belirsizlik, kararsızlık ve kafakarışıklığı şeklinde betimlemiştir. Yaşam hedeflerini sorgulama, bu sebeple fiziksel enerjide bir düşüş ve uyuşma görülür. Hayatın her aşamasında hayalkırıklıkları yaşanır. Bu hüsranlar aslında kişiye “gerçekte kim olduğunu” bilmediğini göstermek içindir. Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı yanlış yollara sapma tehlikesi, alkol/uyuşturucu gibi bağımlılıklara kaçış, kandırılma, tesir altında kalma, kendini bilmeme, kendini silme, kimliği kaybetme ve rolden role girme ile özdeşleştirmiştir.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri maddi dünyanın gerçeklerinden kaçma isteğiyle hayallere, rüyalara, bağımlılıklara kaçmak olacaktır. Bu açı altında benliğin sağlıklı sınırlarının tamamen erimesi; ve böylece etrafımızdakilerin tesiri altında kalma tehlikesi söz konusudur. Bu egonun silinmesine ve kimlik kaybına yol açar. Aldatılma, kandırılma riskine kapı açar.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap benliğin bilgi arayışında, ilhamlardan ve esinlenmelerden faydalanmak olacaktır. Ego ile merhameti, hayırseverliği dengelemek bu gerilimden verimli sonuçlar almayı sağlar. Ayrıca bu açının verimli kullanımı, kendinizi akışa bırakmayı, “büyük plana” ve Yaratıcıya güvenmeyi gerektirir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız, ideallerinizle benliğinizi barıştırmalı; böylece kendinizi faydalı bir amaca adamalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 18 derece değişken burçlarda (İkizler, Başak, Yay ve Balık) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sert bir şekilde etkilenecekler. Bu açı +/- 5 gün etkilidir. Dereceler için +/- 5 derece orb genişliği alınmalıdır.Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

No comments:

Post a Comment