Monday, November 18, 2019

Efe Erten'in 2020 Yılı Astroloji Analizi Serisi 0.2: Özet, Jüpiter Plüto Kavuşumu


Efe Erten'in 2020 Yılı Astroloji Analizi Serisi 0.2: Özet, Jüpiter Plüto Kavuşumu
Efe Erten

Fotoğraf: New Horizons'ın 2007'de çektiği Jüpiter fotoğrafı


2020 yılını ayrıntılı bir şekilde analiz etmeden önce, bu yılı bu kadar önemli bir “sıfırdan başlama yılı” yapan ana konuları özetlemeye devam ediyoruz. İlk bölümde “dönüşümün inşa edilmesi” anlamına gelen Satürn Plüto Kavuşumuna özetle bakmıştık.

Bir önceki bölümde bu yıl meydana gelen ender açıları şöyle sıralamıştık:

 - 12 Ocak 2020 Satürn Plüto Kavuşumu
 - 5 Nisan, 30 Haziran, 13 Kasım 2020 Jüpiter Plüto Kavuşumu
 - 21 Aralık 2020 Jüpiter Satürn Kavuşumu

Bu üç kavuşum ile 2020 yılında “yeni bir dünya düzeni” inşa edilecek. Elbette bu sadece dünya ölçeğinde değil, kişisel hayatlarda da yeni bir düzenin kurulduğu bir yıl olacak.

Şimdi bu ikinci bölümde Jüpiter Plüto kavuşumuna bakalım:Jüpiter Plüto kavuşumu 12 yılda bir yaşanan “büyük dönüşüm” anlamında gelen bir açıdır. Olumlu tezahüründe dönüşerek büyümek deneyimlenir. Büyük bir yenilenme, arınma, reform yapma ve pozitif bir metamorfoz yaşanır. İnançlar, yaşam felsefesi ve değerler iyileşmek üzere dönüşür. Ayrıca Jüpiter Plüto “büyük zenginlik, servet, hazine ve talih” anlamına gelir. Negatif manifestasyonunda ise büyük gaddarlık yaşanır. Katı, dogmatik, yargılayıcı, fanatik ve diktatörce eğilimler büyür. İnançlar, değerler, etik, ahlak ve doğrular yozlaşır, çürür. Büyük güç savaşları yaşanır.

Hajo Banzhaff ve Anna Haebler Jüpiter Plüto birleşimini “daha iyiye doğru derin ve kapsamlı bir dönüşüm” şeklinde açıklamıştır. Derine inilir. Derinin zenginliğine güvenilir. Böylece derinden dönüşülür. Banzhaff ve Haebler bu ikili için “Simyasal Siyah Altın” ve “ Şamanist Dünya Görüşü” sembollerini kullanmıştır. Yani, ruhsal olarak pislikleri fark etmek, bunları arındırmak, ve kimliğe tekrar entegre etmek suretiyle insan adi bir metalden saf simyasal altına evrilir. Bu ruhun tekâmülüdür. Aynı şekilde insan doğayla, evrenle ve Allah’la bir olarak dönüşümünü, gelişimini, saflaşmasını ve yükselmesini yaşar. “Bir”i idrak eder.

Böylece insan büyük bir ruhsal yenilenme yaşar. Ruhsal olarak iyileşir. Rejenere olur. Büyük bir ruhsal dönüşüm yaşanır. Ruh güçlenir. İnançlar güçlenir.

Tek kelimeye indirecek olursak, 2020’de 5 Nisan, 30 Haziran ve 13 Kasım’da 3 kez gerçekleşen Jüpiter Plüto Kavuşumunda ya “daha iyiye doğru dönüşüm yaşanacak” ya da “güç hırsı inancı, etik değerleri ve ahlakı yozlaştıracak.” Bu etkiyi 22-24 derece öncü burçlara (Oğlak, Yengeç, Koç, Terazi) +/-5 derece yakınlıkta gezegenleri olanlar yaşayacak. Bu etkinin yaşandığı konu ise 22-24 derece Oğlağın Doğum Haritanızda düştüğü evdir.

Bu Jüpiter-Plüto teması yıl boyunca birkaç kez tutulmalar, lunasyonlar ve Mars, Güneş gibi hızlı gezegenlerce tetiklenecek. Yukarıda bahsedilen 5 Nisan, 30 Haziran ve 13 Kasım 2020’deki “daha iyiye doğru dönüşüm” ya da “güç hırsının yozlaştırması” teması diğer tetiklenme anlarında da zuhur edebilir. Bu tarihlere bakalım:5 Nisan, 30 Haziran ve 13 Kasım 2020’de yaşanan kavuşum, Mars’ın oraya gelişiyle ikinci kez 23 Mart 2020’de tetikleniyor. Yukarıda bahsedilen “daha iyiye doğru dönüşüm” ya da “güç hırsının yozlaştırması”  hususunda 23 Mart’ta aksiyona geçmek, inisiyatif almak, mücadele etmek ya da öfke, kavga, çatışma, kaza gibi problemler yaşanabilir. Bu kavram 19 Ağustos 2020’de, 1 Ekim 2020’de ve 26 Aralık 2020’de tekrar etmektedir.

Jüpiter Plüto’nun “derinden ruhsal dönüşüm” temasının tüm benliği ele geçirdiği, tüm ilginin bu konuya verildiği, ve en önemli konunun “derin katmanları arındırarak yenilenmek ve dönüşmek” haline geldiği dönemler ise Güneş’in oraya dokunduğu 15 Ocak 2020, 14 Nisan 2020, 17 Temmuz 2020 ve 17 Ekim 2020 tarihleridir.

Bunları beraber düşünecek olursak, Jüpiter Plüto’nun “büyük ruhsal dönüşüm” teması bütün yıla damgasını vuruyor. 22-24 derece Öncü burçlardaki gezegenleriniz ve 22-24 derece Oğlağın Doğum Haritanızda düştüğü ev 2020 boyunca defalarca tetiklenerek gündeme geliyor. Bu tarihler 15 Ocak, 23 Mart, 14 Nisan, 17 Temmuz, 19 Ağustos, 1-17 Ekim ve 26 Aralık 2020’dir. Bu tarihlerin +/- 8 gün civarında 22-24 derece öncü burçlardaki gezegenleriniz ve 22-24 derece oğlağın doğum haritanızda düştüğü eve özellikle dikkat edin ve gözlemleyin. Deneyimlerinizi bu blog’da veya sosyal medya hesaplarında paylaşabilirseniz hepimiz için çok zenginleştirici olacaktır.

Güneş ve Mars dışında, tutulmalar ve lunasyonlar da Jüpiter Plüto Kavuşumunu tetikleyerek büyük bir ruhsal dönüşümü ve yenilenmeyi başlatmaktadır. Bunlardan en önemlisi 10 Ocak 2020’de yaşanacak 20 derece Yengeç burcundaki Ay tutulmasıdır. Bu tutulma Jüpiter Plüto kavuşumunun etkisini 3 ay öne çekerek, Ocak ayının ortasını çok derinden arındırıcı, saflaştırıcı, dönüştürücü ve geliştirici bir “yenilerek zenginleşme” zamanı yapıyor. 22-24 derece öncüdeki gezegenlerinizin ve 22-24 derece Oğlağın düştüğü eviniz işte bu tarihte ciddi bir dönüşüm enerjisinden geçecek.

Jüpiter Plüto Kavuşumunu tetikleyen lunasyonlara bakalım:5 Nisan, 30 Haziran, 13 Kasım 2020’de yaşanan Jüpiter Plüto kavuşumu ilk olarak, 8 Nisan 2020’de 18 derece Terazide meydana gelen Dolunay’la tetikleniyor. İkinci kez ise 20 Temmuz 2020’de 28 derece Yengeçte gerçekleşen Yeni Ay ile tetikleniyor. Üçüncü olarak da 16 Ekim 2020’de 23 derece Terazide gerçekleşen Yeni Ay ile tetikleniyor. Yani 5 Nisan, 30 Haziran, 13 Kasım 2020’deki “büyük ruhsal yenilenme”, ilk krizli etkilerini 8 Nisan’da ikili zıtlaşmalar, meydan okumalar ve çatışmalar ile kendini gösterecek. 20 Temmuz 2020’de ve 16 Ekim 2020’de ise yine bu “büyük ruhsal dönüşüm” konusu bu sefer yeni bir başlangıç yapmak eylemiyle devam edecek. Yine burada bakmanız gereken gezegenler tüm yazıda bahsettiğimiz gibi 22-24 derece öncü burçlardaki (Oğlak, Yengeç, Koç, Terazi) gezegenler ve 22-24 derece Oğlağın Doğum Haritanızda düştüğü evdir.

Özetleyecek olursak:

 - 5 Nisan, 30 Haziran, 13 Kasım’da “derin katmanlara bakarak ruhsal olarak yenilenme ve dönüşme” ya da “güç hırsıyla tüm etik değerleri çürütme” deneyimlenecek. 10 Ocak’taki Ay Tutulması bu dönüşümün olaysal boyutta yaşanacağını vurguluyor.
 - Bu tema Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında Dolunay ve Yeni Aylar ile tekrar ciddi bir şekilde ana gündem olacak.
 - 23 Mart, 19 Ağustos, 1 Ekim ve 26 Aralık tarihleri ise dönüşüm konusunda harekete geçme tarihleri olacak.

Eğer bu yazıyı Satürn PlütoKavuşumu özetiyle beraber karşılaştırmalı okursanız, neredeyse bütün tarihlerin aynı olduğunu göreceksiniz. Bunu sebebi Satürn Plüto’nun 22 derece Oğlakta, Jüpiter Plüto’nun da yine 22 derece Oğlakta ve 24 derece Oğlakta gerçekleşmesidir. Bu iki ender rastlanan kavuşumun etkisini üçe katlamakta ve vurgulanan tarihleri yılın en önemli dönemleri yapmaktadır. Lütfen bu dönemlere özellikle dikkat ediniz.

Sizin haritanızda 22-24 derece Oğlak hangi evde?

Efe Erten, 18 Kasım 2019, İstanbul


Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004


7 comments:

 1. 10. Eve denk geliyor. 27 derece Oğlak'ta da ay düğümü var! Şifa olsun 🙏 Yaklaşık 2 aydır büyük ve derinlemesine bir değişimin içine çekilmekteyim. Daha da artarak devam ediyor. Hayatımın her alanında köklü değişikliklerin olacağını anlıyorum. Direnmenin manası yok. Direndikçe daha da zorlaşıyor çünkü! Ayrıca kime direneyim, Jüpiter mi, Satürn'e mi? 😁

  ReplyDelete
 2. Oğlak 16 derece ile 3.evimde ve 3.ev konuları çoook geniş diye biliyorum. Nerden vuracağını kestiremeyeceğim bir yıl beni bekliyor belli ki:((

  ReplyDelete
 3. 10. Evde 18 derece yengeç burcunda güneşim ve 4. evde 22 derece oğlakta ayım var. Yıkım dönüşüm denince korkmuyor değilim.

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. Mukemmel anlatımınız icin cok tesekkurler. Yukselenim 22 drc yengec. 3.evimdeki jupiter- pluto -gunes- uranus kavusumumla yillardir bu derin donusum surecine hazirlandim ve cogu insana gore oldukça plutonik seyler yasadim zaten. Hayata ruhsal gelisim sureci olarak bakmanin , golgeleri farketme cabasiyla ice donuslerin bu surece yardimci olacagi kanaatindeyim. Bu buyuk donusume - kabuk degisimine dilerim insanlik da uyanisiyla destek verir. Cevre- doga ve en basta kendi adina...

  ReplyDelete
 6. Oğlak 22 derece 9.evime düşüyor ve ben şuan da yüksek öğretime hazırlanıyorum ve 9.evimde uranüs ve neptün kova burcunda bulunmakta, öncü yengeç burcunda mars ve venüs 3.evime düşmekteler nası bi etki alıcam tam kestiremiyorum gelişmeleri yazıcam efe abi siz de nasıl etkiler olabileceğini yazarsanız neye konsantre olabileceğimi bilebilirim teşekkürler.

  ReplyDelete
 7. bu kavuşum 10. evimde ve 0 derece kova da 10. evimde ayrıca kad ikizlerde ve bu sene transit ikizlere geçicek hadi hayırlısı bakalım abi tahminlerin varsa yazabilir misin lütfen

  ReplyDelete