Wednesday, November 13, 2019

Venüs Neptün Karesi – 14 Kasım 2019

Venüs Neptün Karesi – 14 Kasım 2019

Yarın sevginin gezegeni Venüs ile ideallerin gezegeni Neptün arasında sürtüşmeli bir kare açı gerçekleşecek. Bu açı sevgi paylaşımında gerçek dışı hayalleri ve beklentileri gösterir. İdealize edilmiş fantaziler ile dünyevi iştah arasındaki uyumsuzluğa işaret eder. Gezegenlerin bulunduğu değişken Yay ve Balık burçları, bu fantazi-ızdırap krizinin yaşandığı psikolojik süreci gösterir. Bu gerilimin temelini macera sevgisi ile kendini tamamen bırakma arasındaki çelişki oluşturuyor.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri, aşk ilişkilerinde gerçekle yüzleşmekten kaçınmaktır. Neptün’ün yarattığı sis altında en büyük tehlike, bugün-burada, burnun ucundaki partneri olduğu gibi görememektir; onun yerine ışıltılı bir fantaziyi partnere yapıştırmak, ve o fantaziye aşık olmaktır. Sonra bu ışıltıların dökülür ve hayalkırıklığı yaşanır. Neptün-Venüs, sevilen kişiyle veya aşk konusunda kişisel idealizasyonları ve ulaşılamaz beklentileri getirir. Bu beklentilere sahip olamamaktan dolayı ızdırap çekilir. Neptün karesi zorlayıcı olsa da harekete geçmeyi meburi kılar. Bu hareket de, Neptünyen fantazileri, idealizasyonları ve beklentileri bırakılmaktır. Ancak o aman ilahi bir aşk, bir ruh eşi ihtimali doğabilir. Bunun için burnun ucundaki partneri veya adayı olduğu gibi kabullenmek gerekir. Neptünyen idealizasyonlar ve fantaziler altında ayırt etme özelliği kaybedilir, ilişkide sınırlar erir. Bu sebeple kandırılma ve kendini kandırma riski söz konusudur. Bu transitin bir başka olumsuz kullanımı, aşkta kurtarıcı rolüne girmek ve kurban olmaktır. Neptünyen kaçışın bir versiyonu da, baştan “imkansız” aşklara çekilip, aslında bilinçdışı bir şekilde gerçek bir ilişkinin sorumluluğundan kaçmaktur. Venüs-Neptün karesi, aşk konusunda karmaşa, belirsizlik, ilüzyon ve aldatılma riski içerir. Bu etkiye verilen sağlıksız cevap, aşkta gerçekdışı beklentiler, gerçekten kaçış ve hayal kırıklığıdır. Venüs Neptün'ün zorlayıcı açısında, sevgi paylaşımında sınırları bilememek ve baştan çıkma tehlikesi vardır. 

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap sevgi konusunda kendini akışa bırakabilmektir. Bu transitin ilahi fırsatını yakalamak içim her türlü suni hayalden, fantaziden, beklentilerden, zihinsel modellerden ve ulaşılmaz ideallerden vazgeçmek gerekir. Çünkü Neptün ancak vazgeçildiğinde çalışabilir. Sevgi konusunda hayata kendi programını dayatmamak,  kaderin getirdiğini olduğu gibi kabul etmek Neptün’ün sunacağı aşkın sevgiyi bulma fırsatı verecektir. Bu sayede, kare açının tüm zorluklarına ve acılarına rağmen, Neptün-Venüs unsurları sağlıklı bir şekilde barıştırıldığında, bu günlerde ruh eşini bulma şansı yüksektir. Bu transitin bir başka verimli kullanımı ilham gerektiren sanatsal faaliyetlerde bulunmaktır. Bu açı aktifken, ruh, mantık ile izah edilemeyen kolektif bilinçdışıyla ve arketipsel  imgelerle temas halindedir. Kendini akışa bırakarak, sezgilerin ve ilhamın izinde çok yaratıcı ve öncü eserler ortaya konabilir. Bu etki altında profetik rüyalara, çağrışımlara ve vizyonlara ekstra dikkat etmek gerekir; önemli kadersel mesajlar taşıyabilirler. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için istifade etmek istiyorsanız sevgiyle ilgili tüm fantazi-ızdırap modellerinizi feda etmeli, tanrısal aşka kendinizi açmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 16 derece değişken burçlarda (İkizler, Başak, Yay ve Balık) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar sert, sürtüşmeli ve ikili meydan okumalar şeklinde etkilenecekler.

Tablo: "Nymphes et un Satyre", 1873, William-Adolphe Bouguereau

No comments:

Post a Comment