Saturday, January 4, 2020

Merkür Neptün Altmışlığı - 8 Ocak 2020

Merkür Neptün Altmışlığı - 8 Ocak 2020

8 Ocak Çarşamba, iletişimin gezegeni Merkür ile hayallerin gezegeni Neptün arasında fırsatlara gebe bir altmışlık açı gerçekleşecek. Bu açı iletişimde sezgilerin ön plana çıkacağını gösterir. Zihinsel fonksiyonlarımız hayallere ve ideallere odaklanır; hayal gücü ve yaratıcılık vurgulanır. Gezegenlerin bulunduğu dişil Oğlak ve Balık burçları, bu spiritüel iletişim fırsatının yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu fırsatı yakalamak için hayallere uygun bir hedefe gitmek gerekir.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri bu ışıltılı, ilüzyonlu etken altında aşırı hayalperestliğe kapılmaktır. Gerçeklikle bağlantı tamamen kopabilir. Neptünyen hayallerin ve özlemlerin yarattığı sis yüzünden rasyonel algı (Merkür) engellenir. Algıda kaotik bir belirsizliğe ve kafa karışıklığına yol açar. Bu sebeple kişi hem kendini kandırabilir, hem de diğerleri tarafından aldatılmaya müsaittir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap, içten gelen düşüncelerle temas kurmaktır. Bu açı altında bilinçli akıl (Merkür), rüyalar, vizyonlar ve sezgi kanalıyla kolektif bilinçdışıyla temas kurabilir. Bu sebeple bu dönemde rüyalara ve iç imgeleme özellikle dikkat etmek gerekir. Bu transit altında arketiplerle iletişim kurmak ve bunların işaret ettiği yöne doğru iç sesi dinlemek, benlik bilinci geliştirmek ve benliği aşmak için çok faydalı olacaktır. Neptün Merkür birlikteliğinin bir başka fırsatı, ilahi sözleri güçlü bir enerjiyle gündeme getirmesidir. Bu açı aktifken dua, tanrısal sözcükler ve mantralar oldukça kuvvetli geridönüşler verecektir. Aynı şekilde bu kozmik konstelasyon, ilahi düşünceler, ibadet ve meditasyon kanalıyla “BİR” ile bağlantı kurmaya olanak sağlar. Neptün’ün Merkür’e ilhamlı dokunuşu, hayal gücünü ve yaratıcılığı artırır. Bu açının verimli kullanımlarından biri şiir yazmak veya her türlü serbest çağrışım içeren sanat faaliyetiyle meşgul olmaktır. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız fedakarca iletişim kanallarınızı açmalı, egoyu aşıp kolektifle bağlantı kurmalısınız. Bir damla olduğunuzu idrak edip, okyanusta kaybolmayı tatmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 16 derece arası dişil burçlarda (Balık, Oğlak, Boğa ve Akrep) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok şanslı bir şekilde etkilenecekler. 16 derece Yengeç ve Başak burçlarında gezegeni bulunanlar, aynı anda hem dinamik bir zıtlaşmayı, hem de buradan doğacak bir yaratıcı şansı deneyimleyecek.

Tablo: "The Flaying of Marsyas”, Filippo Lauri

1 comment:

  1. Merhaba,
    Öncelikle sizden sadece 1-2 hafta önce haberdar oldum ve takip etmeye başladım. Öğretici şekilde ve detaylı üstelik kişiye özel yorumlama yapılabilecek fırsatlar içeren yazılarınız için teşekkürler. Bu son paragrafta bahsettiğiniz 16 derecelik açı kesin be net olması gereken midir? Yoksa ilgili burçlarda 13 derece ay yada 10 derece güneş gibi gezegenlerin varlığı da az da olsa etki alır mı? Teşekkürler sevgiler

    ReplyDelete