Thursday, January 16, 2020

Venüs Uranüs Altmışlığı – 16 Ocak 2020

Venüs Uranüs Altmışlığı – 16 Ocak 2020

Bugün sevginin gezegeni Venüs ile bağımsızlığın gezegeni Uranüs arasında fırsatlara gebe bir altmışlık açı gerçekleşiyor. Bu açı sevgi paylaşımında özgürleşmeye işaret eder. Bireyliğini ifade ederek ilişki kurmayı gösterir. Bu etki altında ani, sürpriz aşklar gündeme gelebilir. Gezegenlerin bulunduğu dişil burçlar Balık ve Boğa, bu sevgi şansının yaşandığı psikolojik süreci gösterir: Bu şansı yaşamak için, değer sistemini özgürleştirip fedakarca sevmek gerekir.


Robert Hand bu açıyı ilişkilerde yeni bir özgürlük ve heyecan  dalgası şeklinde açıklamıştır. Sürpriz bir aşk başlayabilir. Bu, bugüne kadarki birlikteliklerden çok daha farklı, sıradışı ve heyecan verici bir ilişkidir. Bu transit altında başlayan ilişkide çiftler birbirinin özgür alanlarına saygı duymalıdır. Aşırı yakınlık ve sahiplenicilik gösterilmemelidir. Hajo Banzhaf ve Anna Haebler, bu açıyı bağlanmaktan kaçınan bir ilişki, özgürlükçü/eşitlikçi bir sevgi ve sıradışı bir birliktelik ile özdeşleştirmiştir.

Bu açıya verilebilecek yanlış tepkilerden biri aşırı bağımsızlık isteğini abartmaktır. Bu ilişkilerde ani bitişleri, sürpriz ayrılıkları ve boşanma tehlikesini doğurabilir.

Bu açıya verilebilecek sağlıklı cevap ilişki kurma şekliyle, bağımsızlık isteği arasında sağlıklı bir denge kurmaktır. Çiftlerin birbirlerinin özel alanına saygı gösteriği, bilinen modellerden farklı, yenilikçi, eşit, dengeli, özgür ilişkiler geliştirilmelidir. Bu açının verimli kullanımı, her türlü ortaklıkta geleneksel toplumsal kalıpların dışında düşünmek ve alışılmamış yenilikçi çözümler getirmektir. Bu transit altında medeni, mesafeli, sahiplenmeden sosyal ilişkiler kurulabilir, bu sayede kişiselleşmeden, bireysel seviyede pek çok işbirliği yapılabilir. Özgür ortaklıklar kurulur. Sosyal bağlantılar ve network kurmak, ekip çalışması yapmak için uygun zamandır. Bu  açı arkadaşlarla zaman geçirmeyi, grupsal aktiviteleri artırır. Venüs-Uranüs ikilisi altında sürprizlere, değişime açık olmak gerekir. Bu sürpriz bir aşkı gündeme getirebilir. Bu psikolojik süreçten gelişiminiz için olumlu istifade etmek istiyorsanız sürprizleri sevmeli, yeniliğe açık olmalı ve daha özgürlükçü ilişkiler kurmalısınız.

Bu açıdan doğum haritasında 2 derece dişil burçlarında (Balık, Boğa, Yengeç, Oğlak) gezegenleri ve hassas noktaları olanlar çok şanslı bir etki alacaklar. 2 derece Akrep ve Başak burçlarındaki gezegenler hem ikili bir zıtlaşmayı hem de buradan doğan fırsatı deneyimleyecek. Bu açı +/- 5 gün etkilidir. Dereceler için +/- 5 derece orb genişliği alınmalıdır.


Tablo: "Young Lady in a Boat", 1870, James Tissot

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Hand, Robert,  Planets in Transit: Life Cycles for Living, Whitford Press, 1976
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

No comments:

Post a Comment